Stabil kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda crp değerlerinin fonksiyonel parametrelerle ilişkisi, crp değerleri üzerine sigara içimi ve pulmoner hipertansiyonun etkisi
Relationship between crp levels and functional parameters in patients with stable chronic obstructive lung disease, impact of smoking and pulmonary hypertension on crp levels
- Tez No: 419774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)'nın sistemik bir hastalık olduğuna dair kanıtların artmasına bağlı olarak sistemik biyomarker arayışları artmıştır. KOAH'ta sistemik inflamasyon belirteçleri arasında en çok üzerinde durulan ise C-reaktif proteindir. Stabil KOAH'lı hastalarda CRP yüksekliğinin hem solunum fonksiyonlarında ve egzersiz kapasitesinde azalma ile yaşam kalitesinde bozulma gibi fonksiyonel göstergelerle hem de tüm nedenlere bağlı mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmiştir (35, 36). Yine KOAH'ta klinik değerlendirme için günümüzde değerli bir çok bileşenli ölçüt olan BODE indeksi ile de CRP seviyelerinin pozitif yönde ilişkili olduğu gösterilmiştir. KOAH'lı hastalarda pulmoner hipertansiyon (PH) gelişimi ile sistemik inflamasyon arasındaki ilişki ise tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı stabil KOAH'lı hastalarda CRP değerlerinin hastalığın prognostik değere sahip fonksiyonel parametreleri ile ilişkisini ve sigara içimi, biyomass maruziyeti ve PH'un serum CRP seviyeleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya GOLD evreleme sistemine göre her 4 evreden hastanın dahil edildiği stabil dönemde 89 KOAH'lı hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eş olan kontrol grubuna 60 sağlıklı kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olgularda detaylı anamnez alınarak fizik muayene yapıldı, biomass maruziyeti, sigara içme öyküsü sorgulandı vücut kitle indeksleri hesaplandı, solunum fonksiyon testi ve pulse oksimetri ile oksijen saturasyonu (SpO2) ölçümü ve transtorasik ekokardiyografik inceleme yapıldı. Ek olarak KOAH'lı hastalarda 6 dakika yürüme testi ve MMRC dispne sklalası ile dispne değerlendirmesi yapıldı ve her hasta için BODE indeksi skoru hesaplandı. Serum CRP ölçümü için tüm olgulardan sabah 09.00'da aç karnına kan alındı ve ölçümler high sensitive CRP yöntemi ile yapıldı. Stabil dönem KOAH'lı hastalarda kontrol grubuna göre serum CRP seviyeleri yüksek bulundu (7,22 ±9,84 ve 3,14 ± 2,27 mg/L, p=0,005). Hastalarda CRP seviyelerinin yaş, beyaz küre sayısı ve LDL seviyesi arttıkça, hemoglobin seviyeleri ise düştükçe arttığı saptandı. CRP seviyeleri hastalığın süresi ve inhale kortikosteroid kullanımından ise bağımsızdı. KOAH'ta prognostik değere sahip fonksiyonel parametreler arasından 1. saniye zorlu ekspirasyon volümü (FEV1;-0.403), beklenene göre FEV1 yüzdesi (-0.318), zorlu vital kapasite (FVC; -0.471), beklenene göre FVC yüzdesi (-0.387), SpO2 (-0.291), MMRC dispne derecesi (0,373), 6DYT mesafesi (- 0.398) ve BODE indeksi skoru (0.419) ile serum CRP seviyeleri arasında ilişki bulundu. Çoklu doğrusal regresyon analizi değerlendirmesi sonucunda ise CRP seviyeleri için en güçlü belirleyiciler BODE indeksi skoru ve hipertansiyon varlığı olarak bulundu. Çalışma grubunda sigara içme öyküsünün veya biyomass maruziyetinin serum CRP seviyelerine etkisi saptanmazken bu çalışma ile ilk defa sigara içme öyküsü olmayan ancak biyomass maruziyeti olan KOAH'lı hasta grubunda da sağlıklı kontrollere göre serum CRP seviyelerinin yüksek olduğu gösterildi (9,16 ± 10,03 ve 3,14 ± 2,27 mg/L; p=0,028). Ekokardiyografik inceleme sonucunda KOAH'lı hastalardan 21'inde PH varlığı (sistolik pulmoner arter basıncı (sPAB ≥ 35 mmHg) saptandı. PH'u olan KOAH'lı hastalarda olmayan gruba göre serum CRP seviyeleri daha yüksek saptandı (11,86 ± 13,38 ve 5,78 ± 8,05; p=0,012) ancak sPAB değerleri ile CRP seviyeleri arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızın sonucunda stabil KOAH'lı hastalarda serum CRP seviyelerinin sigara içimi ve biyomass maruziyetinden bağımsız olarak yüksek olduğu gösterilmiştir. CRP seviyeleri ile gösterilen inflamasyonun derecesi hastalığın fonksiyonel belirteçleri ile ilişkili olup en güçlü korelasyon BODE indeksi ile bulunmuştur ve inhale kortikosteroidler inflamasyonu baskılamada etkisizdir. Eşlik eden sistemik hipertansiyon varlığı ise serum CRP seviyelerini etkileyen önemli bir karıştırıcı faktördür. Sigara içme öyküsü olmayan KOAH'lı hastalarda da CRP seviyelerinin yüksek saptanması KOAH'ta saptanan sistemik inflamasyonun yalnızca sigara içimine bağlanamayacağını düşündürmektedir. PH'u olan KOAH'lı hastalarda CRP seviyelerinin daha da yüksek saptanmış olması sistemik inflamasyonun PH gelişiminde etkili olabileceğini düşündürmekle birlikte sistemik inflamasyon KOAH'ın şiddeti ile ilişkili olması sebebi ile de bu hastalarda CRP seviyeleri daha yüksek saptanmış olabilir. Sonuç olarak sistemik inflamasyonun göstergesi olan CRP ölçümü ileride KOAH'lı hastaların takibinde kullanılabilecek bir biyomarker olabilir.
Özet (Çeviri)
With the growing awareness of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) as a systemic disease, serum or plasma biomarkers have been the focus of interest in the last decade. Many different inflammatory markers appear to be increased in the serum of stable COPD patients and the best studied of which is the C-reactive protein (CRP). In patients with stable COPD, increased CRP levels are associated with poor lung function, reduced exercise capacity and quality of life and are found to be significant predictor of all-cause mortality. CRP levels are also directly associated with the BODE index, a simple multidimensional grading system which is a good predictor of subsequent survival and for the assessment of the disease severity. Data regarding the potential role of systemic inflammation in pulmonary hypertension secondary to COPD however is yet unclear. The aim of this study was to determine the relationship between CRP levels and factors known to predict outcome in stable COPD patients and to assess the impact of smoking behavior and biomass exposure as well as the pulmonary hypertension on CRP levels. In the present study 89 clinically stable COPD patients, GOLD stage 1-4, and 60 age- and sex-matched healthy subjects were enrolled. Clinical assessments included a complete medical history including current smoking status as well as smoking history and biomass exposure, detailed physical examination, pulmonary function tests, body-mass index, transthoracic echocardiography and detection of oxygen saturation (SpO2) with finger pulse oxymeter in both COPD patients and controls. Additionally 6 minute walk test and assessment of dyspnea using MMRC dyspnea scale were performed in COPD patients and BODE index scores were calculated accordingly. Blood samples for CRP measurement were drawn from all subjects at the same time of the day (09.00) in fasting state and measurement was performed using high sensitivity CRP assay. CRP levels were higher in COPD patients than in controls (7,22 ±9,84 versus 3,14 ± 2,27 mg/L, p=0,005). CRP levels were directly associated with age, white blood cell count and low-density lipoprotein levels and inversely related to haemoglobin levels in COPD patients however the levels were independent of the duration of the disease and the use of inhaled corticosteroids. Correlation was found with CRP levels and the following potential predictors of severity of COPD: forced expiratory volume in one second (FEV1;-0.403), FEV1% predicted (-0.318), forced vital capacity (FVC; -0.471), FVC% predicted (-0.387), SpO2 (-0.291), MMRC dyspnea scale (0,373), 6MWD (-0.398) and BODE score (0.419). Using multivariate analysis, BODE index scores and history of hypertension manifested the strongest association with CRP levels. Regarding the risk factors for COPD, impact of smoking and history of biomass exposure on CRP levels were evaluated. No difference was found in CRP levels between smokers and nonsmokers. Neither history of biomass exposure was related to the CRP levels. Serum CRP levels of COPD patients with no history of smoking but a positive history for biomass exposure is assessed for the first time in the current study and a significant difference in the CRP level between this subgroup of COPD patients and healthy controls (9,16 ± 10,03 vs 3,14 ± 2,27 mg/L; p=0,028). According to echocardiographic evaluation pulmonary hypertension (systolic pulmonary arterial pressure (sPAP) ≥ 35 mmHg) was present in 21 patients. When compared to the rest of the COPD patients serum CRP levels were higher in those 21 patients (11,86 ± 13,38 vs 5,78 ± 8,05; p=0,012), however CRP levels were not significantly related to sPAP levels. Our results suggest that CRP levels are raised in stable COPD patients independent of smoking behavior and history of biomass exposure and the levels are best correlated with BODE index among the predictors for severity of COPD. Also hypertension is found to be a significant confounding factor for CRP levels. Use of inhaled corticosteroids do not reduce the systemic inflammation in COPD. Increased CRP levels are demonstrated not only in COPD patients with smoking history but also in those who have never smoked suggesting that indicating that smoking cannot be the only factor inducing systemic inflammation in COPD. In patients with pulmonary hypertension the serum CRP levels were found even higher. One of the possible explanation of this finding is that systemic inflammation might be partially responsible for pulmonary hypertension. However since systemic inflammation relates to COPD severity, this could be another explanatory factor for elevated CRP levels in COPD patients with pulmonary hypertension. In conclusion CRP in COPD patients, as an indicator of systemic inflammation, might be a potential biomarker for clinical assessment of the disease.