Bilgisayar yetkilendirmeli erişim denetim sistemi
  1. Tez No: 24242
  2. Yazar: HASAN NADİR TAMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İnsanoğlunun hayatı karmaşıklaştıkça ve bilginin önemi arttıkça, gizlilik ve güvenliğe olan gereksinim de aynı oranda artmaktadır. Bu gereksinime yanıt verebilmek için, güvenlik sistemleri yüksek teknolojiden yararlanmakta ve tümleşik çözümler sağlayacak şekilde uzmanlaşmaktadır. Bu proje kapsamında geliştirilmiş olan bilgisayar yetkilendirmen erişim kontrol sistemi, kapalı alanlara yapılan giriş - çıkışları, yetki ve şifre çerçevesi içinde denetleyen bilgisayar tabanlı bir güvenlik sistemidir. üst düzeyde güvenlik önlemlerine gereksinimi olan herhangi bir kuruluş, personelinin yetki ve şifrelerini belirleyip bilgisayara aktarmak ve kodlanmış manyetik şeritli kartları kullanıcılarına vermek suretiyle bu sistemi kullanabilecektir. Bu güvenlik otomasyonu sistemi, hatasız ve kesintisiz çalışması nedeniyle, insan kaynaklarına dayalı olan klasik güvenlik mekanizmalarından daha etkin ve ekonomiktir. Geriye dönük sorgulamalar ile şüpheli tüm hareketler ortaya döküleceği gibi, personelin iş devam izlencesinin tutulması da mümkündür. Sistemin önemli bir bileşeni olan manyetik şeritli kart, çeşitli sahtekarlıklara açıktır ve büyük parasal kayıpların kaynağı durumuna gelmiştir. Güvenlik ve hizmet kapasitesi açılarından son derece üstün bir ürün olan tümleşik devreli kartın, önümüzdeki yıllarda tercih edilen erişim kartı olması beklenmektedir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the human life gets more complicated and the importance of information increases, so does the need for security. Hence, security systems increasingly make use of high technology and specialize to create integrated solutions. The computer authorized access control system which was developed in this thesis is a computer based security system authorizing all entries and exits being made at the point of access control device. Any establishment requiring maximum security measures can utilize the system by means of specifying authorities and passwords for each of the staff, entering these data into computer and encoding the magnetic stripe cards in the regular way. This security automation system is more efficient and economic than the classical security mechanisms based on human resources. Through the use of past time inquiries, it is possible to list all suspected accesses or maintain a personnel continuity report as well. The magnetic stripe card -which is an important component of the system- is open to various kinds of forgery and so has become a source of serious financial loss. It is expected that integrated circuit card, a superior product of high technology owing to greater security and service capacity, will be the preferred access card in the near future. 66