Tc-99m MIBI paratiroid sintigrafisi değerlendirmesinde gözlemciler içi ve gözlemciler arası değişkenliğin saptanması
The analysis of intraobserver and interobserver variability in the evaluation of Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphy
- Tez No: 242431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZHAN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç ve hipotez: Tc-99m MIBI paratiroid sintigrafilerinin yorumlanmasında gözlemciler içi ve gözlemciler arası farklılıkların olmadığının gösterilmesidir.Yöntem: Dijital görüntü arşivinde son 18 ayda görüntülenen hastalar belirlendi. Standart çekim protokollerine uygunluk yönünden değerlendirildi. Standart dışı veya optimal olmayan çalışmalar dışlandı. Doksan sekiz hastaya ait paratiroid sintigrafileri en az 8 yıldır nükleer tıp uzmanı olarak çalışan 4 gözlemci tarafından değerlendirildi. Gözlemciler aynı görüntüleri iki hafta arayla iki kez değerlendirdi. Değerlendirmeler iş istasyonlarında bilgisayar ekranında yapıldı. Her vaka için form dolduruldu. Formda, lezyon varlığı, eğer lezyon var ise sayısı, lokalizasyonu, şüpheli mi kesin mi olduğu, şüpheli ise nedeni, değerlendirme için ek bir tetkik gerekip gerekmediği ve son yorum soruldu. İstatistiksel analiz için Cohen kappa ve total uyum yüzdeleri kullanıldı, testler SPSS 11.0 programında yapıldı.Bulgular: Sekiz değerlendirmede dört gözlemci en az 38, en çok 43 vakada lezyon veya lezyonlar bildirmişti. Gözlemciler içi uyumluluk ?çok iyi? düzeydeydi. Gözlemciler kendi aralarında ise en az bir değerlendirmede ?çok iyi uyumluluk? göstermişti. Lezyon sayısı ve son yorum konularında da gözlemciler kendi içinde ?çok iyi uyumluluk? göstermişti., gözlemciler arası uyum ise ?iyi? ve ?çok iyi? düzeydeydi. Lezyon lokalizasyonunun belirlenmesinde ikinci ve üçüncü gözlemciler kendi içinde, şüphe varlığı konusunda ise üçüncü gözlemci kendi içinde ?çok iyi uyum? göstermişti. Bu iki konuda diğer gözlemcilerin kendi içinde ve tüm gözlemcilerin kendi aralarında uyumu ?iyi? düzeydeydi. Şüphe nedeni ve ek tetkik gerekliliği sorgulandığında gözlemciler içi ve gözlemciler arası uyum oldukça düşüktü ve ?orta?, ?zayıf?, ?çok zayıf? düzeyindeydi.Sonuç: Tc-99m MIBI paratirioid sintigrafisi, paratiroid bezi lezyonlarının saptanmasında, sayılarının ve lokalizasyonlarının belirlenmesinde gözlemciler içi ve gözlemciler arası uyumun çok iyi düzeyde olduğu bir tetkiktir.Anahtar Kelimeler;Tc-99m MIBI, paratiroid sintigrafisi, gözlemciler içi uyumluluk, gözlemciler arası uyumluluk
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis: Demonstration of the presence of intraobserver and interobserver agreement in the evaluation of Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphies.Methods: We find out the patients with Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphies from the digital archive who were imaged during the last 18 months. The cases without standart imaging protocols and without optimal images were excluded. Finally, 98 cases were included in the study and were evaluated by four different observers who are experienced at least for eight years as a nuclear medicine specialist. The cases were evaluated twice at least two weeks apart. The evaluations were performed directly on the workstations with digital images. A questionnaire was filled for every evaluation by the observers. The presence of a lesion, the number and the localizations of the lesions, whether the lesion is clear or suspicious, if present the cause of the suspicion, the need for an additional examination for the evaluation and the final interpretation were all evaluated. Cohen kappa statistics and the total agreement percentages were calculated using SPSS 11.0.Results: The four different observers performed eight different evaluations and identified a minimum of 38 and a maximum of 43 cases with lesion(s). The intraobserver agreement was ?very high?. The interobserver agreement was also ?very high? at least in one comparison between the observers. The intraobserver agreement was also ?very high? and the interobserver agreement was ?high? and ?very high? in the evaluation of number of the lesions and the final interpretation.When we evaluated the lesion localization the intraobserver agreement was ?very high? for the second and third observers in lesion localization and again ?very high? for the third observer in evaluation of lesions as clear or suspicious. The intraobserver agreement for other observers and the interobserver agreements were ?high? for in lesion localisation and the presence of suspicion.The intraobserver and interobserver agreements were ?moderate?, ?weak? or ?very weak? in evaluation of the cause of suspicion and the need for an additional examination.Results: Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphy is an optimal study in lesion detection, in the determination of the number of lesions and localizations and in the final interpretation with ?high? and ?very high? intraobserver and interobserver agreements.Keywords;Tc-99m MIBI, parathyroid scintigraphy, interobserver agreement, intraobserver agreement