Çok amaçlı doğrusal programlama
  1. Tez No: 24244
  2. Yazar: YASEMİN KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
9? Karar vericiden bilgi talep etmiyen yön temler Karar vericiden prosesin başında bilgi talep eden yöntemler _ K.-»rar vericiden karar prosesinin basında m bilgi talep eden yöntemler. (örnekler Ramazan Evren in ders notlarından alınmıştır.) Global Kriter yöntemi ile CAKV problemlerini çözümleyen fortran programı yazılmis veri ve çıktılar ile örnekler verilmiştir. Program IBP! PS\2 H80 de Micro Fortran 77 ile compile edilmiştir. summary Linear Programming method is happenned to be in need of adjustment and subject to in the business distric,indusdry and production. This method is used to the Operational Research. Decision making problem with Linear Programming which is the classiccal mathematical Optimization tecnic and shown only one purpose function and a lot of subject to.But there isa lot of purpose in business distric.“ Mult i Objective Decision Making”science is happened by increasing of purpose functions. In this project, solving of problem with decision making methods and samples are processed. General form is the following ; MajtCfl(x),f2 0. In this project,95 ÖZET üretim mal veya hizmet üreten bir isletmenin üç temel fâaliyetinden birisidir. Günümüzde isletmelerin hacimlerinin dev boyutlara ulaşması, uluslararası ilişmişler, sosyal gelişmeler ve tüketici kitlesinin istek ve gereksinmele- rindeki değişiklikler üretim ve satış faaliyetlerinin önemini artırmıştır. Herhangi bir temelisletme faaliyetini bu arada özellikle üretimi değerlendirenbağımsız düşünmek olanaksızdır. İsletme yönetiminde sistem yaklaşımının son yıllarda giderek ağırlığını artırması bunun bir sonucudur. Is alanında, üretimde, sanayide belli bir kısıtlama ve düzenlemelere ihtiyaç duyulması nedeniyle yöneticilere ka- rar vermede kolaylık sağlanması amacıyla çok amaçlı lineer programlama metodu ortaya çıkarılmıştır. Bu^metod“ yön eylem araştırmasında en çok bilinen ve kullanılan teknikTeTcferT biridir. Klasik matematiksel optimizasyon tekniklerinden biri olan LP. problemi birtek amaç fonksiyonu ve birden çok kısıt denklemi ile temsil edilmektedir. insan makine sistemlerinin yönetim problemlerinin çö zülmesinde karar teorisi önemli bir yer tutar. Karar verme süreci su üç soruya yanıt verilerek tamamlanır. _ Problem nedir? _ Seçenekler nelerdir? _ Optimum seçenek hangisidir ? Yöneylem araştırması.da bu bilimsel yaklaşımı söyle ele alır. -Problemin belirlenmesi. - Matematiksel modelin geliştirilmesi. _ Modelin çözülebilirliğinin sağlanması. _ Modelin çözümü ve kanıtlanması. _ Çözümün uygulanmasıdır. (Yönetsel karar). Karar verme durumunda bulunan bir yöneticinin farklı seçenekler arasımia-bir isletme”lçîn en uygu» olanını uygulamaya koyması gerekir. Bazı durumlarda ise modele sokulamamıs olan başka bir çözümün benimsenmeside gere kebilecektir. Ama her. durumda bu tezin konusu olan çok9? Karar vericiden bilgi talep etmiyen yön temler Karar vericiden prosesin başında bilgi talep eden yöntemler _ K.-»rar vericiden karar prosesinin basında m bilgi talep eden yöntemler. (örnekler Ramazan Evren in ders notlarından alınmıştır.) Global Kriter yöntemi ile CAKV problemlerini çözümleyen fortran programı yazılmis veri ve çıktılar ile örnekler verilmiştir. Program IBP! PS\2 H80 de Micro Fortran 77 ile compile edilmiştir. summary Linear Programming method is happenned to be in need of adjustment and subject to in the business distric,indusdry and production. This method is used to the Operational Research. Decision making problem with Linear Programming which is the classiccal mathematical Optimization tecnic and shown only one purpose function and a lot of subject to.But there isa lot of purpose in business distric.“ Mult i Objective Decision Making”science is happened by increasing of purpose functions. In this project, solving of problem with decision making methods and samples are processed. General form is the following ; MajtCfl(x),f2 0. In this project,
Özet (Çeviri)
9? Karar vericiden bilgi talep etmiyen yön temler Karar vericiden prosesin başında bilgi talep eden yöntemler _ K.-»rar vericiden karar prosesinin basında m bilgi talep eden yöntemler. (örnekler Ramazan Evren in ders notlarından alınmıştır.) Global Kriter yöntemi ile CAKV problemlerini çözümleyen fortran programı yazılmis veri ve çıktılar ile örnekler verilmiştir. Program IBP! PS\2 H80 de Micro Fortran 77 ile compile edilmiştir. summary Linear Programming method is happenned to be in need of adjustment and subject to in the business distric,indusdry and production. This method is used to the Operational Research. Decision making problem with Linear Programming which is the classiccal mathematical Optimization tecnic and shown only one purpose function and a lot of subject to.But there isa lot of purpose in business distric.“ Mult i Objective Decision Making”science is happened by increasing of purpose functions. In this project, solving of problem with decision making methods and samples are processed. General form is the following ; MajtCfl(x),f2 0. In this project,9? Karar vericiden bilgi talep etmiyen yön temler Karar vericiden prosesin başında bilgi talep eden yöntemler _ K.-»rar vericiden karar prosesinin basında m bilgi talep eden yöntemler. (örnekler Ramazan Evren in ders notlarından alınmıştır.) Global Kriter yöntemi ile CAKV problemlerini çözümleyen fortran programı yazılmis veri ve çıktılar ile örnekler verilmiştir. Program IBP! PS\2 H80 de Micro Fortran 77 ile compile edilmiştir. summary Linear Programming method is happenned to be in need of adjustment and subject to in the business distric,indusdry and production. This method is used to the Operational Research. Decision making problem with Linear Programming which is the classiccal mathematical Optimization tecnic and shown only one purpose function and a lot of subject to.But there isa lot of purpose in business distric.“ Mult i Objective Decision Making”science is happened by increasing of purpose functions. In this project, solving of problem with decision making methods and samples are processed. General form is the following ; MajtCfl(x),f2 0. In this project,