Farklı kök kanal dolgu materyal ve teknikleri ile yapılan kanal dolgularının mikrosızıntı ve homojenitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of microleakage and homogeneity of root canal fillings performed with different materials and techniques
- Tez No: 242533
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kök kanal dolgu materyalleri ve farklı teknikler ile yapılan kanal dolgularının mikrosızıntı ve homojenitelerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, çekilmiş 86 adet düz köklü diş kullanıldı. Örnekler, 10' ar dişten oluşan 8 çalışma ve 3' er dişten oluşan 2 kontrol grubuna ayrıldı. Birinci gruptaki örnekler sadece Guttaflow kullanılarak dolduruldu. İkinci gruptaki dişler Guttalow ve ana kon kullanılarak dolduruldu. Üçüncü gruptaki dişler Guttaflow kullanılarak lateral kondezasyon yöntemi ile dolduruldu. Dördüncü gruptaki dişler sadece AH-plus patı ile dolduruldu. Beşinci ve altıncı gruptaki dişler, gutta perka ve AH-plus patı kullanılarak lateral kondenzasyon yöntemi ile dolduruldu. Yedinci gruptaki dişler Sistem-B ile dolduruldu. Sekizinci gruptaki dişler, Thermafil ile dolduruldu. Örnekler elektrokimyasal düzenekte mikrosızıntı açısından değerlendirildikten sonra alınan yatay kesitler, stereomikroskop altında, homojenite açısından değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar, Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Mikrosızıntı değerlendirmesinde, 4. ve 1. gruplar yüksek sızıntı gösterirken (p0.05). Homojenite değerlendirmesinde 4. grup en fazla boşluk içeren grup bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the microleakage and homogeneity of root canal filling performed with different materials and techniques. In this study, 86 single rooted extracted teeth were used. Samples were devided into 8 study groups each including 10 teeth and 2 control groups both including 3 teeth. Samples of first group were root filled with only Guttaflow, second group with Guttaflow and a master cone, third group with lateral condensation of gutta-percha and Guttaflow as paste, fourth group with AH-Plus paste, fifth and sixth groups with lateral condensation of gutta-percha AH-Plus as paste, seventh group with System-B and eighth group with Thermafil. Results were statistically evaulated with Bonferroni multivariate and Tukey HSD tests. Fourth and first groups presented most leakage (p0.05). In terms of homogeneity, most voids were deteced in fourth, first, second and seventh groups respectively (p0.05).