Mahmut Dağı (Kemalpaşa) ve çevresinin flora ve vejetasyonu
- Tez No: 24258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
122 ?. ÖZET Araştırma bölgemiz olan Mahmut Dağı (1387) ve çevresi, îzmir ili sınırları içinde-,- Kemalpaşa ilçesinin Güneydoğusunda o- lup, Davis (1965)' e göre Bl karesinde yer almaktadır. Araştırma bölgemizin büyük bir kısmında kireç taşı, fliş ve metamorfik ayrılmamış kayalar bulunmaktadır. Bölgemizde en yaygın toprak tipi ise, kahverengi orman toprağıdır. Araştırma alanımız Akdeniz bölgesinde yer alıp; yağış reji mi bakımından ise Doğu Akdeniz 1. değişkeninin KİST tipine girmektedir. Çalışmalarımız sonucu araştırma alanımızda, 94 familyaya ait, toplam 659 vasküler bitki taksonu belirlenmiştir. Belirle nen bu taksonların 59' u endemik olup, toplam floranın % 3.95 'ini içerir. Araştırma bölgesinde tespit edilen 659 taksonun fitocoğraf- ya bölgelerine göre, yüzde dağılımı ise şöyledir : Akdeniz element leri % 3^.59, Avrupa-Sibirya elementleri % 6.22, İran-Turan elementleri % 2.57 ve % 56.1^' ü ise, çok bölgeli veya kozmopolit taksonlardan oluşmaktadır. Araştırma alanımızda iki formasyona ait beş bitki birliği tanımlanmıştır.Bunlar : 1. Orman Vejetasyonu Pinus brutia birliği Pinua nigra subsp. pallasiana birliği123 Quercu cerria var. C8rris birliği 2,. Subalpin Vejetasyon Juniperua sabina birliği Astragalus anguatifolius subsp. angustifoliua- Dianthus erinaceus var. erinaceus birliği Bu birliklerin hepsi daha önce tanımlanmış olmakla birlikte, Astragalus angustifolius subsp. angustifolius-pianthus erinaceus var. erinaceus birliği ilk defa tanımlanmıştır. Araştırma bölgemizde doğal vejetasyon, ağır antropojenik baskılar nedeniyle, önemli oranda tahrip olmuştur, özellikle alt seviyelerde kültür arazileri açmak için, orman ve maki vejetasyonu büyük zararlar görmüştür.
Özet (Çeviri)
12k 8. SUMMARY The investigation region, Mahmut Dağı (13&7 o) and its surroundige is located in the South-east of Kemalpaşa district within the territory of îzmir province and BI gridsquare accor ding to Davis (1965). Limestone, phyllis and unseperated metomorphical rocks can be seen in most places in the area» The most well-known soil is brown colour forest soil. The study area is in the Mediterranean region and accor ding to the rainfall-regime, it belongs to KİSY (K:Winter, İ:Spring, SîAutumn, Y:Summer) type of first alteration of east Mediterrenean. According to the results of investigation, total number of 659 vascular plant taxa, belonging to 9^ families, are deter. mined. There are 59 endemic taxa with 8.95 percentage among the. se. The percentage of these taxa, according to the phytoge- ographical areas are as follows: '}h.5 % Mediterranean, 6.22 % Euro-Siberian; 2. 57 % Iran-Turanian and 56.1^ % multi-regional or cosmopolite. Five grops of plant belonging to the two formations have been found during this study. These are as below:125 1. Forest Vegetation pin us brutia plant group Pinus nigra subap. pallaaiana plant group Quercu3 cerris var. cerris plant group. 2. Subalpine vegetation Juniperus sabina plant group Astragalus angustifolius subsp. angustifolius- Dianthus erinaceus var. e rina c e us plant group. Among these plant groups, Astragalus angustifolius subsp. angustifoliu3-pianth.ua erinaceus var. erinaceus has been found for the first time. A notable percentage of the natural vegetation has dest royed due to heavy antropogenic pressure. The forest and maqui vegetation has destroyed for establishing cultivated lands on lower altitudes.