Pazarköy (Isparta ili) ve dolayının jeolojisi
  1. Tez No: 899
  2. Yazar: MAHMUT MUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mineraloji-Petrografi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZ 8 İnceleme alanı Eğirdir gölü güneydoğusunda İsparta dir seğine yerleşmiş, litolojik özellikleri birbirine benzer yapısal konumları ise oldukça karışık Mesozoyik-Alt Tersiyer yaşlı otok ton ve allokton kayalardan oluşmaktadır. Çalışma sahasında yüzeyleyen otokton birimlerin tabanını Triyas yaşlı bitkili kumtaşı, radyolarit, Çört ve pelajik kireç- taşlarmdan oluşan Ispartaçay formasyonu oluşturur. Ispartaçay formasyonu ile başlayan istif kesiksiz olarak dolomitik, oolitik ve resifal kireçtaşları diziliminde Alt Paleosen*e kadar devam etmektedir. Üst Paleosen-Alt Eosen zaman aralığında bölge tektonik hareketlilik kazanmış ve bu dönemde otokton istifin çökeldiği denizin bir başka coğrafik bölgesinde isej Kumtaşı, radyolarit, çört, kireçtaşı çökelmiş ve bazik nitelikli denizaltı volkanit- lerinden oluşan Bızarköy grubu ile Kızıldağ serpantinitleri böl geye yerleşmiştir. Bu birimler çalışma sahasında gözlenen allok ton toplulukları oluşturmaktadır. Pazarköy grubu ve Kızıldağ serpantinitlerinin bölgeye yerleşmeleri sırasında? ofiyolit topluluğunun ve daha Önce çö- kelmiş tüm birimlerin blok ve çakıllarını içeren Akdoğan formas yonu (olistostromu) transgresif olarak çfikelmiştir. Alt Eosen-Miyosen aralığmdaki tektonik kuvvetler ile o- tokton karbonat platformu yırtılma faylarıyla parçalanmış ve Du- lup kire çtaş mm zirvesini de içine alan oldukça geniş bir most rası paraotokton bir konum kazanmıştır. Kuvat emerde ise yamaç molozu ve alüvyon çSkelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Research, area is located on the. SE Eğirdir lake which, is being bend of İsparta. The rock unite are lithologically si milar to each other, but structural properties are quite comp licated which are lesozoic and Lower Tertiary age. They are for med autochthon and allocthon rocks. Basement of autochthon units which are given outcrop are plasat -bearing sandstone, radiolarite, chert and Ispartaçay for mation as Trias ic age. That series which is starting with Ispar taçay formation is continous as dolomit ic, oolitic and seefal limestone until to Paleocene. The region was again tectonically active between Upper Paleocene and Lower Eocene. During that period sandstone, radio larite and chert deposited at different geographical region of the sea which the autochthon rock series were settled. On the other hand volcanic rocks which are basic character that is for med Pazarkb'y groups and Kızıldağ serpantinites are made emplace ment, together on the same region. Those units are given outcrop in the research area as an alloctonous rock groups. During the emplacement of Pazarkb'y groups and Kızıldağ serpantinites in the region, the materials are given to Akdoğan formation(olietostroms), that formation is deposited as a trans- gres&lve series. The tektonic forces which are produced during the Lo wer Miocene and Lower Eocene, broke into pieces of autochthon carbonate platform. That caused paraautochthon position to one a big parts Dulup limestone. 31ops waste and aluvion are deposited during the Qua ternary.