Trafik kazaları sonrasında gelişen akut stres bozukluğu: Bir müdahale tekniğinin uygulanabilirliği
Acute stress disorder following traffic accident: Applicability of an interventional method
  1. Tez No: 242657
  2. Yazar: EBRU SİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, trafik kazalarından sonra gelişebilen ve hastaların yaşam kalitelerini bozan akut stres bozukluğunun tedavisinde yeni bir yöntem olan göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) tekniğinin etkinliğini araştırmak amacıyla düzenlenen deneysel bir çalışmadır. Bu çalışmada test- tekrar test yarı-deneysel desen kullanılmıştır.Araştırma, 2007- 2008 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji AD.'de trafik kazası nedeniyle tedavi gören ve akut stres bozukluğu belirtileri görülen, en az ilköğretim mezunu ve gönüllü olan 30 yetişkinden oluşmuştur. Çalışmaya yine aynı koşullarda 20 yetişkin de kontrol grubu olarak alınmıştır. Bu çalışma kapsamında Belirti Tarama Envanteri (SCL 90-R), Durumluk Kaygı ölçeği (STAI?1) ve Beck Depresyon ölçeği uygulanmıştır. EMDR uygulaması için dokunma ve ses titreşimlerini sağlayan cihaz kullanılmıştır. Ardından EMDR uygulaması yapılmış ve uygulama sonrası hemen, 1 hafta ve 1 ay sonra adı geçen testler tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is mentioning about the efficiency of a technic called EMDR (desentisization and reprocess with eye movements) which we can use for acute stress disorder that occur after trafffic accidents and effects patient social life. We use test-retest control group experimental technic.Research is about 30 volunteers who had treatment at GMMA Orthopeadics and Traumatology Clinic for acute stress disorder after traffic accident between 2007 and 2008 years. We used 20 adult patient as control group who had same conditions. We use Symptom Check List 90 -Revision (SCL - 90 R) State-trait Anxiety Inventory-I (STAI?1) and Beck Depression scale. EMDR is made with touch and sound vibration apparatus. We apply EMDR right after and then applicate same process after 1 week and 1 month.