Klas III hastalarda ortognatik cerrahi sonrası faringeal hava yolunun değerlendirilmesi
Assessment of pharyngeal airway space after orthognathic surgery in class III patients
  1. Tez No: 242670
  2. Yazar: HALİSE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Klas III hastalarda uygulanan cerrahi operasyonların faringeal bölgedeki etkisini belirlemek ve1.Uygulanan farklı cerrahi tekniklerinin sonuçlarını birbiriyle karşılaştırmak,2.Hyoid kemik konum değişikliğini belirlemek,3.Faringeal bölgedeki değişime bağlı baş postür değişimini incelemektir.Klas III hastalarda ortognatik cerrahi sonrası hava yolunu değerlendirmek amacıyla çalışmamızda toplam 48 erişkin birey kullanılmıştır. Hastaların 9'u maksiller ilerletme operasyonuyla, 7'si mandibular geri itim ve 32'si çift çene operasyonuyla tedavi edilmiştir. Hastalardan tedavi başı, ameliyat öncesi ve operasyondan ortalama 1 sene sonra (tedavi bitimi) sefalometrik kayıtlar alınmıştır. Sonuç değerlerine bakıldığında hyoid kemik konumu ve baş postürü operasyon öncesi ve sonrasında anlamlı bir değişiklik göstermemiştir. Tüm gruplarda operasyon sonrası nazofarinks alanı anlamlı derecede artmıştır. Tek çene mandibular geri itim grubunda tedavi sonunda orofarinks alanında önemli bir daralma, SPSS ve IPS değerlerinde tedavi sonu anlamlı düşüş izlenmiştir. Tek çene maksiller ilerletme ve çift çene gruplarında PPS değerinde anlamlı artış, IPS değerinde anlamlı azalma gözlenmiştir. Tek çene maksiller ilerletme ve çift çene gruplarında orofarinks ve hipofarinks alanlarında bir değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç olarak farklı cerrahi operasyonların hava yolu üzerindeki etkileri de farklı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of orthognathic surgery on pharyngeal airway in Class III pateints and,1.to compare the results of different surgical techniques,2.to determine the change at the position of hyoid bone.3.to evaluate the cranio-cervical posture changes related with pharyngeal airway change.48 Class III adult patients were included to the study to assess airway space after orthognathic surgery. 9 of the patients were treated with maxillary advancement, 7 of the patients were treated with mandibular set back, and 32 of the patints were treated with bimaxillary surgery. Cephalometric records were taken before treatment, after surgery and about 1 year after surgery (the end of the treatment). When the results were evaluated, no differences were determined at the position of hyoid bone and cranio-servikal posture. Nasopharygeal area was significantly increased in all groups. Oropharyngeal area, SPSS and IPS parameters were significantly decreased after mandibular set back operation. In bimaxillary and maxillary advancement groups, PPS parameter was significantly increased and IPS parameter was significantly decreased. No differences were detected at oropharyngeal and hipopharyngeal ares in bimaxillary and maxillary advancement groups. As a result, different surgical prosedures have different effects on pharyngeal airway space.