Geleneksel ve konsantre yemlerle beslenen Arap atlarında lipid profili
Serum lipid profile in Arabian horses fed traditionaly and commercially prepared diets
  1. Tez No: 242671
  2. Yazar: EVRİM KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ REHA FİDANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Şanlıurfa bölgesinde yetiştirilen ve geleneksel yöntemlerle beslenen Arap atları ile konsantre yemlerle beslenen Arap atlarında lipid profili başlığı altında trigliserid, toplam kolesterol, çok düşük dansiteli lipoprotein-kolesterol (VLDL-C), düşük dansiteli lipoprotein-kolesterol (LDL-C) ve yüksek dansiteli lipoprotein-kolesterol (HDL-C) düzeylerinin gösterilmesi amaçlandığı bu çalışmada Şanlıurfa ve çevresinde yetiştirilen safkan Arap ırkı yarış atları araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Aynı egzersiz periyodundaki 2-4 yaşları arasındaki kısraklardan, geleneksel yöntemle beslenen 9 Arap atı ve bir yem fabrikasında üretilen konsantre yemlerle beslenen 7 Arap atı olmak üzere toplam 16 Arap atından sağlanan kan örnekleri, serumları ayrıldıktan sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Klinik Biyokimya laboratuvarında bildirilen parametreler yönünden analiz edilmiştir.Şanlıurfa ilinde özel işletmelerde geleneksel yöntemlerle beslenen arap atları ile konsantre yemlerle beslenen arap atlarında lipid profilinin gösterilmesinin amaçlandığı bu çalışmada besleme yöntemlerindeki farklılıkların lipid parametrelerini önemli derecede etkilemediği ve bu parametrelerin atlar için bildirilen normal sınırlar içinde bulunduğu saptanmıştır. Atlardaki egzersizin biyokimyasal parametreler üzerine etkileri gözlenmesine karşın değişimler normal sınırlar içerisinde kalmıştır. Geleneksel yöntemlerle beslenmelerine rağmen yetiştiricilerde yüzyıllara dayanan bir bilgi birikimi mevcut olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Using the purebred Arabic racehorce which are brought up about the Sanliurfa region,the different levels of total cholesterol,VLDL-C,LDL-C and HDL-C in the horses which are fed with traditional and concantrated baits is the purpose of this study.The blood examples which are provided by the 9 Arabic horses ,which are fed with traditional baits, and the 7 Arabic horses ,which are fed with concantrated baits, are investigated in the biochemistry laboratory of Faculty of Vet of the Ankara University.These horses are at the same exercise period ages between 2 and 4.In this study it is observed that the differences between the feeding processes don?t effect parameters of lipid seriously and it is also observed that these parameters are in the declerad normal boundries for horses.Although it is observed that the effects of exercise on the biochemical parameter,the changing stay in the normal boundries.Moreover it is also obseved that the traditional growers have very huge information for the centuries.