Spor tüketicilerinin spor pazarlama bileşenleri hakıkındaki görüşlerinin incelenmesi
The analysis of sport consumers' views on sport marketing components
- Tez No: 242715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ; Spor tüketicilerinin spor pazarlama bileşenlerihakkındaki görüşlerinin incelenmesi ve spor ürün/hizmet ihtiyacının karşılanmasınaetki eden faktörlerden Pazarlama Bileşenleri ve Spor Tüketimi arasındaki dinamikilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara'da bulunan ve üye sayısı 500'den yukarı olanspor işletmelerindeki aktif üyeler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklem grubunu ise, Ankara'da bulunan 4 adet sporişletmesine ( Bilkent Sports International, Spor Med, Dynamic Spor Center, MesaFitness Court ) devam eden 894 aktif üye oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında; spor işletmelerinde aktif üye olan spor tüketicilerinepazarlama hizmetleri ile ilgili 24, kişisel bilgilerle ilgili 3 adet sorudan oluşan Likerttipi anketten yararlanılmıştır.Araştırmaya katılan üyelerin cinsiyetlere göre dağılımı incelendiğinde, toplam894 üyenin 382'sinin kadın (%42.7), 512'sinin erkek (%57.3) olduğu görülmektedir.Yaşa göre dağılım incelendiğinde ise, %21.9'u 15-25 yaşları arasında, %34.3'ü 26-35 yaşları arasında, %25.6'sı 36-45 yaşları arasında, %11.6'sı 46-55 yaşları arasında,%6.48'u 56 yaş ve üstü olduğu görülmektedir.Çalışma sonucunda, spor pazarlama bileşenleri spor işletmelerine devam edenüyelerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Spor pazarlama bileşenlerinde yaş ile üyeihtiyacının karşılanması arasında anlamlı bir ilişki vardır. 15-55 yaş arası üyeler 56yaş ve üstü üyelere göre spor işletmelerinde uygulanan pazarlama bileşenlerini dahaönemli bulmaktadırlar. Spor pazarlama bileşenlerinde cinsiyet ile üye ihtiyacının56karşılanması arasında anlamlı bir ilişki vardır. Kadın üyeler erkek üyelere göre sporişletmelerinde uygulanan pazarlama bileşenlerini daha önemli bulmaktadırlar.Anahtar Sözcükler : Pazarlama bileşenleri, spor işletmeleri, spor tüketimi.
Özet (Çeviri)
The core aim of this study is to analyze sport consumers? views on sportcomponents, to define the dynamic relationship between the factors that areMarketing Components and Sports Consuming which affect meeting the needs ofsports product/service.The total field of the survey has been composed by the members activelyattending to the sport oriented businesses whose member number is above 500. Onthe other hand, 894 active members of 4 sport centers in Ankara (Bilkent SportsInternational, Spor Med, Dynamic Spor Center and Mesa Fitness Court) constitutethe sample group of this study.In the process of collecting input, Likert type of questionnaire was used togain information from sport consumers who are active members in sport centers. Thequestionnaire was made up of questions 3 of related to personal information and therest 24 questions are about marketing services. When the range of the attendants?sexes were analyzed, it was seen that 382 of the total members are female (%42.7)and 512 of them are male (%57.3). When the range is analyzed according to the agelevel, it can also be seen that %21.9 of them are between 15-25, % 34.3 of them arebetween the ages of 26-35, %25.6 of them are between 36-45, % 11.6 of them arebetween 46-55 and the rest of the group constituting % 6.48 is 56 and above.According to the survey results, it is seen that sport marketing componentshave meet the needs of the members who are active participants in sport centers.There is a reasonable relation between age and meeting the needs of the members insport marketing components. When compared, the members aged between 15-55have seen components applied in the sport centers more important rather than theones aged above 56.Besides, there is also a meaningful relation between sex and meeting theneeds of the members in sport marketing components. Thus, female members see the58marketing components applied in the sport centers more meaningful and importantthan male ones.Key Words : Marketing components, sport oriented business, sport consumption.