Non-simbiyotik bakteri-bitki ilişkilerinde toprak güçlendiricilerinin etkileri.
- Tez No: 24289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Sonuç alarak, toprak güçlendirici kullanarak bitki-mikroorganizma arasındaki non-simbiyotik ilişkiyi arttırmak ve gübreleme maliye tini düşürmek mümkün gözükmektedir. Ama, olay hayli özgüldür.Bit ki, mikroorganizma ve toprak çeşitlerine bağlı olarak denenmeli dir. Ancak bu deneyler sonunda, kullanım belirlenebilinir. Aksi halde artan mikroorganizma sayısı, topraktaki besin için rakip o- İabilmektedir. 5. ÖZET Non-simbiyotik bitki-mikroorganizma etkileşimlerinin tarıma uygu lanabilmesi amacı ile, biyoteknola jik bir materyal olan Soil + kullanarak yaptığımız çalışmada; mikroorganizma içerikleri farklı 3 tip toprak ve farklı fizyolojik davranışlara sahip 3 bitki se çilmiştir. Topraklara Soil + uygulamasına bağlı olarak, topraktaki mikroor ganizma sayıları ile alınabilir l\l, P, K değerlerinin değişiminin saptanması ile bu topraklara ekilen soya, pamuk ve mısır bitkile rinin yaş ve kuru ağırlıkları ile İM, P, K içeriklerinin değişiminin saptanması çalışmada kullandığımız yöntemlerdir. Böylece doğada var olan bitki mikroorganizma ilişkİBİ araştırılmıştır. Kullanılan biyoteknola jik preparat, topraktaki Azotabacter ve Ba cillus miktarlarını arttırmış, ancak bitki ekilmeyen topraklarda bu artış tekrar azalmıştır. Ayrıca Azotabacter sayılarındaki ar tış ekilen bitki çeşidine bağlı olarak da değişmiştir. Bitkilerin yaş ve kuru ağırlık ölçümlerinde; mikroorganizma açı sından zengin topraklarda ağırlık artışının diğerlerine göre az olması dengenin kısmen de olsa mikroorganizma lehine değiştiğini göstermektedir. Öte yandan Soil + uygulanmış bitkilerin ağırlık ları standart hale geldiği gözlenmiştir. Azot, fosfor ve potasyum analizlerinde ise, uygulama sonucunda gerek bitki gerekse topraktaki alınabilir miktarlarının arttığı, bu artışın bitki ve toprak çeşidine göre değiştiği, bazılarında ise azalma olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Cytozyme Soil +, toprak güçlendirici olarak kulla nılabilir fakat bu konuda daha çok deneme yapılması gereklidir yargısına varılmıştır. 26
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY The study uias doing by using Soil + uihich a kind of biotechnolo- gical substance for apply to agriculture of non-simbiatic plant- microorganisms relation. Three different soils according to mic- roorgonismal level and three different plants that have diffe rent physiological characteristics was selected for this study. The methods was counting of microorganisms level in soils and measuring of NPK levels in plants and in sails and weighting to fresh and dry weight of plants that soybean, cotton and corn according to the spraying Soil +. So, relationship of the plants- microorganisms on nature was investigated. Just as, this biotechnological preparat was increased to amount of Acotobacter and Bacillus in soils but this value was decreased after more unplanted soils. By the way, increasing of Azotobacter level is depending on variety of plants. The fresh and dry weight of plants was less increased in soils which have rich microorganism. This showed that spoilted to bene fit of microorganisms about balance of plant-microorganism. The weight of plants that was growing on the spraying soils, was been uniform level. The analizing of l\l, P, K showed us that was increased in the plant and soil by the using Soil +. This increasing was changed accor ding to variety of plants and soils. As a result, Cytozyme Soil + is usable for dynamising to the soil. But, more research are necessary for this using. 27