Yaşa bağlı maküla dejeneresansında kardiyovasküler ve enflamatuar faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular and inflammatory factors in age-related macular degeneration
  1. Tez No: 242903
  2. Yazar: EROL DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİHAL DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansında (YBMD) rol oynayan kardiyovasküler ve enflamatuar risk faktörlerin değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Biriminde Nisan 2007-Eylül 2008 tarihleri arasında oftalmolojik muayene ve fundus floresein anjiyografi (FFA) ile kuru tip YBMD tanısı konulan randomize seçilmiş 39 hasta ile 37 kontrol grubu olmak üzere 55 yaş üstü 76 olgu çalışmaya alındı. Her iki gruba ait sigara, vücut kitle indeksi (VKİ), serum fibrinojen, CRP, IL-6, TNF-alfa, Apo-B, Lip (a), HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid değerleri analiz edildi. Kardiyolojik muayeneleri yapıldı.Bulgular: Kuru tip YBMD grubunda ortalama VKİ 33,1±5,13 ve kontrol grubunda 29,4±5,63 bulundu. Bu iki grubun VKİ ortalamaları arasında anlamlı fark gözlendi (p=0,045). Enflamatuar faktörlerden serum TNF-alfa ortalama değerleri kuru tip YBMD grubunda 15,6±52,29 pg/ml ve kontrol grubunda 15,5±41,37 pg/ml idi. Her iki grup TNF-alfa değerleri arasında anlamlı fark görüldü (p=0,035). Serum IL-6 ortalama değerleri kuru tip YBMD 31,9±114,6 pg/ml ve kontrol grubunda 1,2±1,5 pg/ml idi. Her iki grup serum IL-6 değerleri arasında sınırda anlamlı fark görüldü (p=0,080). Serum fibrinojen, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, CRP, Lip (a), Apo-B değerleri ve sigara kullanımı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamamıştır.Sonuç: Çalışmamızda TNF-alfa değerlerinin YBMD ile ilişkili olduğu bulundu. IL-6 ile YBMD arasında istatiksel olarak sınırda anlamlı ilişki bulunmuş olup YBMD patogenezinde enflamasyonun rolü olduğu gözlendi. Bunun yanı sıra VKİ artışı ile de YBMD arasında ilişki gözlendi. Ancak fibrinojen, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, CRP, Lip (a), Apo-B ve sigara ile YBMD arasında ilişki saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate cardiovascular and inflammatory factors in Age-Related Macular Degeneration (AMD).Methods: Seventy-six participants over 55 age were enrolled in this case control study at Cukurova University, Medical Faculty, Department of Ophthalmology, Retina Division between April 2007 and September 2008. Participants were composed of randomized 39 AMD group diagnosed as dry AMD by an ophthalmological examination and fundus fluorescein angiography (FFA), and 37 controls. Smoking, body mass index (BMI) and serum fibrinogen CRP, IL-6, TNF-alfa, Apo-B, Lip (a), HDL, LDL, total cholesterol and trigliserid were analyzed prospectively in both groups. Cardiologic examination was performed.Results: Mean BMI levels for dry AMD and controls were 33,1±5,13 and 29,4±5,63, respectively, and statistical significant difference was oserved (p=0,045). While mean TNF-alfa levels for dry AMD and controls were 15,6±52,29 pg/ml and 15,5±41,37 pg/ml, respectively and statistical significant difference was observed (p=0,035), there was statistical borderline significant difference in terms of mean IL-6 levels which were 31,9±114,6 and 1,2±1,5 pg/ml, (p=0,080), respectively. There were no significiant differences between cases and controls in terms of serum fibrinogen, HDL, LDL, total cholesterol, trigliserid, CRP, Lip (a), Apo-B, smoking and smoking time.Conclusion: Our results suggest that elevated TNF-alfa levels are associated with AMD and there was borderline significant relation between IL-6 and AMD, and implicate the role of inflammation in the pathogenesis of AMD. Also elevated BMI values are associated with AMD. But there is no association with fibrinogen, HDL, LDL, total cholesterol, trigliserid, CRP, Lip (a), Apo-B and smoking.