Multıpl sklerozda vestibuler myojenik potansiyel
Vestibuler myogenic potential in multiple sclerosis
  1. Tez No: 242902
  2. Yazar: MURAT MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Multipl Skleroz MSS'nin kronik inflamatuar demyelinizan hastalığıdır. Etiyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık zemininde çevresel etmenlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalık daha çok atak ve remisyonlarla seyreder. Lezyonlar MSS'inde bulundukları bölgelere göre çeşitli semptom ve bulgu verirler. En sık motor, duyusal, görsel, mental semptomlar ve sfinkter anormallikleri görülür.Bu çalışma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nöroloji Kliniği'nde, McDonald kriterlerine göre kesin MS tanısı almış 20 MS hastası ve 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunda prospektif olarak yapıldı. MS hastalarında, VEMP incelemesi ile birlikte VEP, SEP, BAEP incelemesi, Beyin ve omurilik MRG görüntülemesi yapılarak aralarındaki korelasyon değerlendirildi. VEMP çalışmasıyla elde ettiğimiz ölçüm sonuçları MS tanısı almış hastalarda ve kontrol grubunda karşılaştırıldı. Tanıya katkılarının değerlendirilmesi ve aralarındaki korelasyonun araştırılması amaçlandı. MS grubunda, VEMP latans değerlerinin kontrol grubuna göre daha uzun olduğu saptandı. Hastaların beyinsapı semptom ve bulgularıyla VEMP patolojisi arasında belirgin korelasyon saptandı. Beyinsapı işitsel potansiyeli ile kıyaslandığında MS hastalarında VEMP latans uzaması istatiksel olarak anlamlı tesbit edilerek VEMP'in kaydadeğer bir inceleme olduğu ve tanısal ek bir tetkik olarak beyinsapı tutulumunda duyarlı ve özgün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is a chronic inflammatory and demyelinating disease. The etiology is not known however genetic predisposition is thought to play a role of environmental factors in the ground. Disease is relapsing and remitting course. Lesions were found by region in MSS give various symptoms and findings. The most common motor, sensory, visual, mental symptoms, and sphincter abnormalities are seen.This study at Inonu University Turgut Ozal Medical Center Neurology Clinic, according to McDonald criteria were diagnosed with definite MS and 20 healthy subjects consisted of 20 MS patients in the control group were prospectively. MS patients, with VEMP examination VEP, SEP, BAEP examination, the brain and spinal cord can be made to display the correlation between MRI were evaluated. The measurement results obtained with VEMP study were diagnosed with MS patients and control groups were compared. Contribution to the evaluation of diagnosis and was aimed to investigate the correlation between. İn MS group, VEMP latency was longer than the control group values were determined. Brainstem signs and symptoms of patients with significant correlation between VEMP pathology. Brainstem auditory potentials compared with MS patients VEMP latency prolongation is statistically significant can be detected VEMP considerable scrutiny, and that additional diagnostic studies as a sensitive brainstem involvement, and originally had been doneVEMP examination routine still in use VEP, SEP, BAEP electrophysiological studies such as and MRI tests, alone or together to help the MS diagnosis is easy, noninvasive, clear, reliable information which can be used as examination methods.