Tuza toleranslı arpa hatları ile bazı arpa çeşitlerinin agronomik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24298
  2. Yazar: HASAN KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
3D VI. ÖZET Bu çalışmada tuza toleranslı 19 arpa hattı ile bazı arpa çeşitleri 1990-91 ekim yılında Bornova'da üç tekerrürlü olarak denemeye alınmıştır ve bitki boyu, m2,deki başak sayısı, başaktaki dane sayısı, İDDD dane ağırlığı, verim, Oscinella frit zararı, ham protein içeriği, irilik, başaklanma süresi, olgunlaşma süresi ve vejetasyon süreleri belirlenmiştir. Ölçülen bu özellikler tesadüf blokları deneme desenine göre değerlendirilmiştir. Deneme sonucu olarak, bazı hatların verim bakımından bazı çeşitleri geçtiği genelde hatların protein içeriklerinin yüksek olduğu bu nedenle de yemlik olarak değerlendirilebileceği tespit edilmiştir. Ayrıca hatların çoğunun erkenci olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 31 - VII. SUMMARY The study comprised of 19 salinity tolerant barley lines and some barley cultivars. The experiment was conducted in a Randomised Complete Block Design with three replications during 1990-91 growing season at Bornova. Grain yield and yield components including plant height (cm), spike number/in2, kernell per spike, IDDO-kernell weight (gr), grain protein percentage, grain size, periot of vegatatian, days to heading and maturity as well as damage by Oscinella frit were determined. The data thus obtained were statistically analysed, according to standort methods. Results revealed that certain barley lines had higher yield potential than some barley cultivars. These lines were Found to be of higher grain protein percentage in their kernells and proved to be better as fodder. The most of barley lines were observed to be earlier.