Ege sahil kuşağında yetiştirilen kamışsı yumak ( Festuca arundinacea schreb. )'ın bazı agronomik özellikleri üzerinde bir araştırma
A Study on some agronomical properties of tall fescue ( Festuca arundinacea schreb ) grown in aegean region
- Tez No: 24297
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
-27- 6. ÖZET Bu araştırmada, Ege Sahil kuşağında yetiştirilen Kamışsı Kumak. (Peştuca arundinacea Schreb.)1 an bazı agronomik özellikleri incelenmiştir. 1-4ateryal olarak da Kamışsı Yumağın“ Kentucky 31”çeşiği kullanılmıştır. Bu amaçla bölüm kolleksiyon bahçesinde 30 cm sıra arası ve 1,5 kg/da ekim normunda tohum kullanılarak 60 m1'lik bir üretim parseli oluşturulmuştur. 1987 yılında kurulan ve bundan sonra 1990 yılı ilkbaharında, 4 ayrı sırada kırmızı naylon iple işaretlenen l'er metrelik bölümdeki 10'ar bitki yaprak/sap oranı vb. gözlem ve ölçüme hazırlanmıştır. Ölçümleri takiben 6 Haziran 1990 tarihinde tam olum dönemindeki bitkiler el orağıyla hasat edilmiş, hasat edilen tohumlar 10' ar günlük aralarla petri kaplarında çimlenme denemesine alınmıştır. Daha önce işaretlenmiş 4'er bitkide bitki yüksekliği, nadi sayısı, bitkide sap sayısı, başakta başakçık sayısı, bitki başına ve dekara tohum verimi, yeşil ve kuru ot verimleri, gibi özellikler saptanmıştır. Bu sonuçlara göre : (1)Kamışsı Yumak (Peştuca arundinacea Schreb.) Bornova taban arazilerinde başarıyla yetişmekte, çok iyi bir kardeşlenme ve boylanma göstermektedir. Ortalama bitki boyu 126,2 cm olmaktadır. (2)Bitkinin ürettiği yeşil ve kuru ot miktarları tatminkar değerlere yükselmekte ortalama 5400 kg/da «a yeşil ot ve 1273,20kg/da'a kuru ot değerleri saptanmaktadır.(3)Kamışsı Yumağın araştırma koşullarındaki tohum verimi ortalama 107,88kg/da'a olmakta ve çok iyi bir tohum üretim kaynağı olabileceği düşünülebilmektedir. (4)Bitkinin çok hızlı ve agressif gelişmesi nedeniyle bölge taban çayır ve mer'aların ıslahında başarıyla kullanılabileceği ancak karışımdaki oranının çok sınırlı tutulması gerektiği kanaatına varılmaktadır. (5)Kamışsı Yumakta tonum üretimi amaçlandığında tohumun olgunlaşması için hasattan sonra en az 2 ay süreyle bekletilmesi yararlı olacaktır.-.
Özet (Çeviri)
-29- -SUMMARY- A STUDY '.ON SOME AGRONOMICAL PROPERTIES OP TAIL PESCUE ( *estuca arundinacea Schreb. ) GROWN IN AEGEAN REGION ?- - - I II tlHIIIHIl- - I, ? llll ** In tnis research some agronomical aspects of Tall fes__ cue grown under the mediterranean conditions of Bornova were investigated. Kentucky 31 cultivar was the material of the study. A parsel stand was established using 30 cm row spacing at a seed rate of 1,5 kg/ da in the experimental fields of the Agricultural Paculty. Ten crops marked with red nylon strings in 4 different rows of meter long were prepared for observati ons and measurements. Following this field studies, the fully matured crops were then harvested with hand- shears and freshed for seed yield and these seed materials were tested for germination in petri dishes every ten days of intervals. The plant height, number of stems, number of spikelets per spike, seed yield per plant or per unit area, green and dry herbage yield and leaf/ stem ratio characteristics were determined on the pre viously marked crops. According to the.se results: (1) Tall fescue grew successfully in the low-lands of Bornova and showed a very good tillering and plant height which was 126,2 cm approximately. (2) The green and dry herbage yield of Tall fescue we re satisfactory being 5400 kg/da green herbage and 1273,20kg/da-30- dry herbage yield. (3) Under the research conditions the average seed yield of Tall fescue was 107,88 kg/da and this performance sugges ted this crop as a high seed yielder. (4) It can be also suggested that this crop can be used in its rate in the mixtures must be limited. (5)irfhen a seed production programme was aimed, the seed must be kept in store for at least 2 months maturation.