Gestasyonel diabetes mellitusta postpartum karbonhidrat metabolizması, metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk faktörleri
Postpartum carbohydrate metabolism, metabolic syndrome and cardiovascular risk factors in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 243088
  2. Yazar: BARIŞ AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) öyküsü bulunan kadınlar ileriki hayatlarında diyabet gelişimi için artmış risk altındadır. GDM öyküsü kardiyovasküler hastalıklara sebep olan bir risk faktörleri kümesi olarak tanımlanan metabolik sendrom için artmış risk ile ilişkilidir. Bu prospektif olgu-kontrol çalışmasında GDM'li kadınlarda takip eden postpartum dönemde karbonhidrat intoleransı ve diyabet gelişiminin belirleyicilerini tanımlamayı amaçladık. Ayrıca metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendirmeye çalıştık.Çalışmaya 252 sıralı GDM hastası katıldı. En az bir yıl boyunca hastane vizitlerine düzenli gelmeyen hastalar çıkarıldıktan sonra analizler 195 hasta ile tamamlandı. 71 normal kilolu GDM için tarama testi negatif kadın kontrol grubu olarak çalışmaya dâhil edildi.3.39 yıllık ortalama bir takip süresi sonrasında diyabet, bozulmuş glikoz toleransı ve bozulmuş açlık glikozu prevalansı GDM öyküsü bulunan kadınlarda sırasıyla % 13.8, %22.6 ve %29.3 olarak, kontrollerde sırasıyla %0, %0 ve %2.8 olarak bulundu (p < 0.001). Metabolik sendrom GDM öyküsü olan kadınlarda anlamlı olarak daha çoktu. GDM öyküsü olan kadınlar da insülin direnci dana belirgindi, aterojenik lipid profilleri ve artmış karotid intima media kalınlığı ölçümleri vardı. Postpartum diyabet, gebelikte insülin ile tedavi edilen kadınlarda medikal beslenme alanlara göre daha sık bulundu. Çoklu lojistik regresyon analizi tanısal oral glikoz tolerans testinden elde edilen açlık ve 1. saat yükleme glikoz değerlerinin postpartum dönemde diyabet gelişimi için bağımsız belirleyiciler olduğunu gösterdi.Verilerimiz GDM öyküsü olan kadınların karbonhidrat metabolizması bozukluğu, metabolik sendrom ve ateroskleroz gelişimi için yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak biz postpartum karbonhidrat intoleransı gelişiminin erkenden öngörülmesinin mümkün olduğunu ve kardiyovasküler hastalık gelişimi önlemek için vital olduğunu ileri sürüyoruz.
Özet (Çeviri)
Women with a history of gestational diabetes mellitus (GDM) are at increased risk for developing diabetes in their later lives. Previous GDM has been reported to be associated with increased prevalence of metabolic syndrome, a constellation of risk factors leading to cardiovascular disorders. In this prospective case-control study, we aimed to determine the predictors of subsequent development of postpartum carbohydrate intolerance and diabetes in women with GDM. We also attempted to evaluate the development of the metabolic syndrome and cardiovascular risk factors.Two hundred fifth-two consecutive women with GDM were enrolled. After exclusion of women who did not attend to the hospital for follow-up visits for minimum one year, data of 195 patients were evaluated. Seventy-one lean women with negative screening for GDM were included as a control group.After a mean follow-up of 3.39 years, the prevalence of diabetes, impaired glucose tolerance and impaired fasting glucose were found to be 13.8%, 22.6%, and 29.3% among previous GDM women and 0%, 0%, and 2.8% among controls, respectively (p < 0.001). Metabolic syndrome prevalence was significantly higher in women with previous GDM. Women with previous GDM were more insulin resistant, had an atherogenic lipid profile and increased carotid intima media thickness. Postpartum diabetes was found much more frequently among women who had been treated with insulin during pregnancy compared to those who had received medical nutrition. Multiple logistic regression analysis showed that fasting and 1.h post-load blood glucose during the diagnostic oral glucose tolerance test were independent predictors of the subsequent development of diabetes in the postpartum state.Our data showed that women with previous GDM are at high risk for developing carbohydrate metabolism disturbance, metabolic syndrome and atherosclerosis. In conclusion, we suggest that early prediction of the subsequent development of postpartum carbohydrate intolerance is possible, and seems to be vital to prevent cardiovascular disorders.