Fonksiyonel kardiyak manyetik rezonans görüntüleme: Ekokardiyografi bulguları ile karşılaştırmalı değerlendirme
Functional cardiac magnetic resonance: Comparison with echocardiography
- Tez No: 243087
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ekokardiyografi ve kardiyak MRG sonuçlarını karşılaştırarak,kalbin değerlendirilmesinde MRG'nin etkinliğinin belirlenmesi ve ekokardiyografiyealternatif bir yöntem olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Ekim 2008 ile Ağustos 2009 tarihleri arasındaekokardiyografi ve kardiyak MRG incelemeleri yapılmış 38 hasta retrospektif olarakdeğerlendirilerek her iki tetkik sonuçları karşılaştırıldı. Kardiyak MRG incelemesindeSSFP sekansı ile sol ventrikül fonksiyonu, kalp odacık boyutları ve miyokardiyalduvar kalınlık ölçümleri ve sine faz kontrast sekansı ile kalp kapaklarınındeğerlendirilmesi yapıldı. Her iki yöntemin sonuçlarının istatistiksel karşılaştırılmasıiçin Paired-Samples T, Pearson korelasyon, McNemar ve Kappa testleri uygulandı.BULGULAR: Sol ventrikül sistolik ,sol atriyum sistolik , aort kökü ve sağ ventriküldiyastolik boyut ölçümlerinde her iki tetkik arasında anlamlı istatistiksel farksaptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study is designed to test the effectiveness of cardiac magneticresonance imaging (CMR) in evaluating heart as an alternative method toechocardiography.MATERIALS AND METHODS: From October 2008 to August 2009, 38 patientswho underwent echocardiography and CMR were retrospectively evaluated. CineSSFP sequence was used to calculate EF, ventricular and atrial measurements andwall thickness of left ventricle (LV). Velocity and flow information in the aortic,mitral and tricuspid valves were obtained by using velocity-encoded CMR. Paired-Samples T, Pearson?s correlation coefficient, McNemar and Kappa tests were used tocompare between CMR and echocardiography outcomes.RESULTS: There were no significant differences between echo and CMR for LVinner diameter in end-systole, LA diameter end-systolic, aortic root diameter and RVinner diameter in end-diastole (for all, p>0,05). Measurements of LV inner diameterin end-diastole, septal wall and posterior wall thickness in end-systole showed a goodcorrelation with CMR and echo (r=0,795, r= 0,798, r=0,536).