Liken ruber planusta darband UV-B sağaltımı araştırması
The research of narrowband UV-B treatment in lichen ruber planus
- Tez No: 243114
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAHSİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
LRP'ta son yıllarda darband UV-B sağaltımı sık kullanılmaya başlanmıştır.Ancak yapılan çalışmalarda lezyonların sadece papular karakterine bakılaraksağaltımın etkinliğine yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada DokuzEylül Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran LRP'lu olgulararasından seçilen 10 olguya darband UV-B sağaltımı uygulanmıştır. Darband UV-Bhaftada 3 kez olacak şekilde 12 hafta süreyle uygulanmıştır ve tüm hastalar sağaltımıtamamlamıştır. Sağaltımın etkinliği lezyonların papular karakteri, mor livid rengi,skuamın derecesi ve kaşıntının şiddeti parametrelerine göre değerlendirilmiştir.Olguların değerlendirilmesi sağaltım öncesinde (0.hafta), 4. haftada, 8. haftadave sağaltım sonunda (12.hafta) yapılmıştır. Olguların sağaltım öncesi ortalamadeğerleri, papular karakter açısından 3.33, mor livid renk açısından 3.30, skuamınderecesi açısından 2.50 ve kaşıntının şiddeti açısından 2.90 olarak saptanmıştır.Sağaltım sonunda ortalama değerleri, papular karakter açısından 0.60, mor livid renkaçısından 0.60, skuamın derecesi açısından 0.20 ve kaşıntının şiddeti açısından 0.30olarak saptanmıştır.Bu çalışmada klinik gözlemlere dayanılarak LRP'ta darband UV-B sağaltımı iledökülerde belirgin iyileşme sağlandığı saptanmıştır. Sağaltım öncesi ve sonrası eldeedilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi de sağaltımın istatistiksel olarak belirginfarklılık yarattığını ortaya koymuştur.Sonuç olarak LRP'ta son yıllarda daha sık kullanılmaya başlanan darband UVBsağaltımı etkin ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Narrowband UV-B treatment has been used for LRP in recent years. Theeffectiveness of the treatment had been also evaluated by the clearence of thepapula of the lesions in the literature. This clinical research was planned fordetermining effectiveness of the narrowband UV-B treatment for LRP. NarrowbandUV-B treatment was used for 10 patients with LRP who were admitted to DokuzEylül Üniversity Dermatology Department. The narrowband UV-B treatment was usedfor 3 times in a week and total treatment time was 12 weeks. All patients completedthe treatment. The results of the treatment were evaluated by using the clearence ofthe papula, violaceous colour, scale of the lesions and pruritus.The all patients were evaluated before the narrowband UV-B treatment forpapula, violaceus colour, scale of the lesion and pruritus. The repeated examinationswere done at 4th weeks, 8th weeks and at the end of the treatment (12th weeks).The mean values are 3.33 for papula, 3.30 for violaceous colour, 2.50 for scale of thelesions and 2.90 for pruritus before the treatment. The mean values are 0.60 forpapula, 0.60 for violaceous colour , 0.20 for scale of the lesions and 0.30 for pruritusat the end of the treatment.According to the clinical observations there was a great improvement in thelesions after narrowband UV-B treatment of the LRP. The statistically analysis of thevalues showed that there is statistically significant difference between before andafter the narrowband UV-B treatment.As a result narrowband UV-B treatment has been frequently used for LRP inrecent years. This study also showed that narrowband UV-B treatment is veryeffective and safe method for LRP.