Allerjik rinit ve/veya astımlı çocuklarda yoğunlaştırılmış nefes havasında oksidatif belirteçlerin tayini
Determination of oxidative stress markers in exhaled breath condensates of allergic rhinitic and/or asthmatic children
  1. Tez No: 243126
  2. Yazar: MELDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Astım ve allerjik rinit birbiriyle yakından ilişkili kronik inflamatuvar hastalıklardır. Bu hastalıkların ortaya çıkmasında etkili olan mekanizmalardan birinin oksidatif stres ve antioksidan mekanizmalar arasında oksidatif stres lehine meydana gelen dengesizlik olduğu öne sürülmektedir. Astımdaki oksidatif stresle ilgili birçok çalışma olmakla beraber allerjik rinitteki oksidatif stres konusunda bilgiler çok sınırlıdır.Bu çalışmanın amacı hem ağız, hem de burundan elde edilen yoğunlaştırılmış nefes havasında oksidatif stres belirteçleri ve antioksidan savunma mekanizmaları ile astımlı ve/veya allerjik rinitli çocuklarla sağlıklı çocukların üst ve alt havayollarındaki inflamasyon şiddetinin belirlenmesi ve birbirleriyle karşılaştırılması; astım ve rinit birlikteliğinin inflamasyon şiddetine etkisinin belirlenmesidir.Çalışmaya 6-18 yaş arasında 28 astımlı, 17 allerjik rinitli, 100 hem astım, hem allerjik rinitli hasta, 74 sağlıklı çocuk alındı. Tüm gruplarda ağızdan ve burundan toplanan yoğunlaştırılmış nefes havasında oksidatif stres belirteci olarak malondialdehid, antioksidan olarak redükte glutatyon düzeyleri ölçüldü. Çalışmaya alınan tüm çocuklarda Total IgE, eozinofil sayısı ve FEV 1 değerleri belirlendi. Tüm hasta grupları atopik bireylerden oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
Asthma and allergic rhinitis are closely related chronic inflamatory illnesses. An imbalance between oxidants and antioxidants in favor of oxidants leading to oxidative stres is suggested to play an important role in the pathogenesis of these diseases. Although there have been many studies investigating oxidant markers in asthma, there is limited information concerning the determinants of oxidative stress in allergic rhinitis.The aim of this study was to establish the oxidative stress markers and antioxidant mechanisms in the orally and nasally collected exhaled breath condensate (EBC) to determine and compare the severity of inflammation in upper and lower airways of asthmatic and/or allergic rhinitic children and to determine the effect of asthma accompanying allergic rhinitis on the severity of inflammation.28 asthmatic, 17 allergic rhinitic, 100 both asthmatic and allergic rhinitic children and 74 healthy controls at 6-18 years of age were attended in the study. Oral and nasal exhaled breath condensate were collected from all children. Exhaled levels of malondialdehyde as a marker of oxidative stress and reduced glutathione as an antioxidant were measured. Total IgE, eosinophil count and FEV1 values of all children were determined. All of the patients were atopic.