Elektrokoter ve makas ile yapılan lateral gevşetmenin süresi ve kanama miktarları arasındaki fark
This study was aimed to compare the amount of hemorrhage and the duration of the procedure between arthroscopic lateral retinacular release with electrocautery and our new proposed technique for arthroscopic lateral release with scissors.
  1. Tez No: 243141
  2. Yazar: TEOMAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AHMET ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ön diz ağrısı tanısı ve tedavisi hakkında henüz bir fikir birliği yoktur. Ekstansör mekanizma ve patellofemoral eklem ile ilgili birçok sorunun cevabı belli değil ve araştırılması gereklidir. Bu sorulardan biri de ön diz ağrısında lateral retinakulumun rolüdür. Bu prosedür açık, mini açık ve artroskopik olarak yapılabilir. Bu çalışmanın amacı lateral gevşetme tekniklerinin (elektokoter veya makas ile) gevşetme zamanı ve kanama miktarına olan etkisini araştırmaktır. Bunun için hastalar üç gruba ayrılmıştır. Birinci grupta artroskopi yapılan hastalar, ikinci grupta kliniğimizde uygulanan ve tanımlanmamış yeni bir teknik olan makas ile artroskopik lateral gevşetme yapılan hastalar, üçüncü grupta ise elektrokoter ile artroskopik gevşetme yapılan hastalar ele alınmıştır. Tüm gruplarda hastalar tamamen artroskopik olarak değerlendirilmiştir. On kontrol hastasına sadece menisküs yırtığına yönelik artroskopik parsiyel menisektomi uygulanmıştır. Tüm gevşetmeler turnike altında yapılmıştır. Gevşetmenin yeterli olduğunu değerlendirilirken patellanın lateralinin kolayca kaldırılması esas alındı. Gevşetme yapılan 67 hastanın hepsinde ameliyat sırasında ve sonrasında yeterli gevşeme izlendi. Kanama miktarını değerlendirmek için tüm hastalara negatif basınçlı dren (Bıçakçılar, İstanbul ,Türkiye) konuldu. Kompresif sargı yapıldıktan sonra turnike açıldı. Ayılma odasından başlayarak minimum 24 saat soğuk uygulaması yapıldı. Tüm grupların 24 saatlik kanama miktarları arasında istatiksel olarak fark bulunamadı. Elektrokoter grubunun lateral gevşetme zamanı istatiksel olarak makas ile gevşetmeye oranla uzundu ve elektrokoter ile gevşetmede yeterli gevşetme için bazen makas veya bisturi kullanmak ve ek portal açmak gerekti. Hiçbir hasta derin ven trombozu,hemartroz veya ciddi komplikasyon görülmedi. Artroskopi kullanarak yaptığımız makas ile lateral gevşetme kolay, ucuz, hızlı ve etkilidir
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare the amount of hemorrhage and the duration of the procedure between arthroscopic lateral retinacular release with electrocautery and our new proposed technique for arthroscopic lateral release with scissors. This is a prospective randomized controlled study.Anterior knee pain is generally perceived by orthopaedic surgeons as a difficult condition to treat. There is no consensus on the diagnostic evaluation and treatment modalities. Even though our understanding of the extensor mechanism and the patellofemoral joint has improved tremendously over the years, many questions still remain open to debate and need to be investigated further. One of these questions is the role of a lateral retinacular release in the treatment of anterior peripatellar knee pain. Lateral retinacular release procedure can be performed by open, mini-open or arthroscopic means. . The goal of this study was to compare the amount of hemorrhage and the duration of the procedure between the following groups: only diagnostic and/or therapeutic arthroscopy (group 1 - control) , diagnostic and/or therapeutic arthroscopy plus lateral retinacular release with scissors (group 2) diagnostic and/or therapeutic arthroscopy plus lateral retinacular release with electrocautery (group 3). Diagnostic evaluation included the entire examination of the knees during arthroscopy. In ten Group 1 patients (control) who had medial meniscus tear only diagnostic and therapeutic arthroscopic surgery (including partial meniscectomy) was performed without lateral retinacular release. Group 1 patients were used as the control group for bleeding after the arthroscopic surgery. The release was performed under tourniquet in all cases. The release was not considered to be complete unless the lateral part of patella tilted without difficulty when pressed from the medial edge of the patella .The tourniquet was not released until a pressure dressing was in place. The anterior knee area was packed with ice, which was left on for a minimum of 24 hours postoperatively starting in the recovery rooom. In all 67 patients based on clinical evaluation during surgery and in the immediate postoperative period, all releases were felt to be adequate. In all groups patients received a hemovac drain (Bıçakçılar, İstanbul, Turkey) and amount of hemorrhage was determined For all groups total bleeding within postoperative 24 hours was statistically insignificant. There was no significant difference between the bleeding amounts but duration of the procedure was much longer in the electrocautery group and in some cases it was necessary to use scissors or surgical blade in order to complete the lateral release. For an adequate view sometimes an additional portal was needed. There were no cases of hemarthroses, deep venous thromboses or other serious complications. No manipulations were required. Our new proposed technique of arthroscopy guided intraarticular lateral retinacular release with scissors is a simple, cheap and effective technique which can be performed in a brief period of time.