İntrakraniyal anevrizmaların endovasküler tedavisinde Micrus Cerecyte koyiller ile standart koyillerin karşılaştırılması
The comparation of bioactive Micrus Cerecyte coils with standart bare platinum coils in endovascular treatmant of intracranial aneurysms
- Tez No: 243140
- Danışmanlar: PROF. DR. SARUHAN ÇEKİRGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacıanevrizma içi iyileştirici reaksiyon oluşturan biyoaktif Cerecyte koyiller ile tedaviedilen anevrizmaların uzun dönem takip sonuçlarının standart platin koyiller ile tedaviedilen anevrizmalarla karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Cerecyte koyiller ile tedaviedilen 74 hastaya ait 80 anevrizma dahil edildi. Kontrol grubu olarak anevrizmaboyutu, yerleşimi, boyun genişliği, klinik prezentasyon ve tedavi sonrası oklüzyonoranları aynı olan standart koyiller ile tedavi edilmiş 80 hastaya ait 80 anevrizmaseçilerek her iki grubun takip sonuçları istatistiksel olarak kıyaslandı. Çalışmaprotokolü gereği her iki grupta ilk tedavi sonunda elde olunan oklüzyon oranlarıaynıydı (Raymond sınıf I 57, sınıf II 22, sınıf III 1). Alt grup analizlerine bakıldığındarekanalizasyon oranları anevrizma boyutuna ve ilk tedavi sonunda elde olunanoklüzyon oranlarına göre belirlendi. Elde olunan son anjiyografik kontrollerinsonucuna göre Cerecyte grubunda sınıf I oklüzyon 69 (%86.3) anevrizmadaizlenirken kontrol grubunda ise 51 (%63.8) anevrizmada gözlendi (p=0.002).Başlangıcta her iki grupta sınıf II oklüzyon izlenen 22 anevrizmanın 17'si (%77.2)Cerecyte grubunda tromboz göstererek sınıf I oklüzyona ilerlerdi. Standart koyilgrubunda ise 8 (%36.4) hastada sınıf I oklüzyona ilerleme saptandı. Bu çalışmadaelde edilen sonuçlar Cerecyte koyillerin standart koyillere oranla uzun dönemdeanevrizma oklüzyonunun devamlılığının sağlanmasında etkin olduğunu desteklernitelikte
Özet (Çeviri)
Primary goal of this matched-pair analysis was to evaluate thedurability of the treatment results with Cerecyte coils in comparison with that of bareplatinum coils in terms of angiographic occlusion rates at follow-up.80 aneurysmstreated with Cerecyte coils were included in this study to carry out match- pairanalysis. Every aneurysm treated with Cerecyte coils was matched with an aneurysmtreated with bare platinum coils and matching of the aneurysms was done accordingto the aneurysm size, location, neck size, initial occlusion grade and clinicalpresentation. The initial treatment results were similar in Cerecyte and bare coils asa part of matching protocol. Subgroup analysis revealed a significant difference inthe durability of occlusion in aneurysms which showed class I (69 (86.3%) vs 51(63.8%), p=0.002) obliteration at the follow-up angiography. Further thrombosis toclass I occlusion (17/22, 77.2% versus 8/22, 36.4%) was higher in Cerecytegroup.Cerecyte coils provides further thrombosis and more durable results followingcoil embolization of cerebral aneurysms