Psödoeksfoliyasyon sendromlu hastalarda Oküler Pulse Amplitüdü'nün dinamik kontur tonometre ile değerlendirilmesi
Evaluation of Ocular Pulse Amplitude by dynamic contour tonometry in patients with pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 243190
  2. Yazar: IŞIL IŞIKLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DAYANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  6. Anahtar Kelimeler: «ocular pulse amplitude», psödoeksfoliyasyon sendromu, Pascal dinamik kontur tonometre, Goldmann aplanasyon tonometresi, ocular pulse amplitude, pseudoexfoliation syndrome, Pascal Dynamic Contour Tonometer, Goldmann applanation tonometer
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İntraoküler basıncın sabit bir değeri yoktur. İntraoküler basınç değeri sistol sırasında en yüksek iken diastol sırasında en düşüktür. Bu çalışmanın amacı psödoeksfoliyasyon sendromlu hastalarda «ocular pulse amplitude» değerinin «pascal dynamic contour tonometry» kullanılarak değerlendirilmesidir.Metod: 32 psödoeksfoliyasyon sendromlu ve yaş ile cinsiyet uyumlu 32 normal hasta çalışmaya alındı. Tüm olgular «pascal dynamic contour tonometry» kullanılarak `ocular pulse amplitude' ölçülmesini de içeren tam bir oftalmolojik mueyeneden geçirildi.Bulgular: Hasta grupta aplanasyon tonometre ile ölçülen intraoküler basınç ortalaması 15,0±3,5 mmHg, pascal dinamik kontur tonometre ile ölçülen intraoküler basınç ortalaması 18,0±4,0 mmHg, OPA değeri ortalaması 2,60±0,92 mmHg olarak bulundu. Kontrol grubunda aplanasyon tonometre ile ölçülen intraoküler basınç ortalaması 15,0±3,7 mmHg , pascal dinamik kontur tonometre ile ölçülen intraoküler basınç ortalaması 17,0±3,0 mmHg , OPA değeri ortalaması 2,24±0,87 mmHg olarak tespit edildi. Bağımsız örneklerde t-testi yapılarak aplanasyon ile ölçülen intraoküler basınç (p=0,534), pascal dinamik kontur tonometre ile ölçülen intraoküler basınç (p=0,524) ve «ocular pulse amplitude» (p=0,085) değerleri arasında bir fark bulunmadı. Sağlıklı bireylerde OPA değerleri ile dinamik kontur tonometre ve aplanasyon tonometre kullanılarak ölçülen intraoküler basınç arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon bulduk. Psödoeksfoliyasyon grubunda OPA değeri ile aplanasyon tonometre kullanılarak ölçülen intraoküler basınç arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon varken dinamik kontur tonometre kullanılarak ölçülen intraoküler basınç arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon yoktu.Sonuç: Ülkemizde sıkça görülen psödoeksfoliyasyon sendromlu olgulardaki, kan akımı ile intraokular basınç arasındaki ilişkiyi yansıtan «ocular pulse amplitude» değerini kontrol olguları ile karşılaştırdık. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edemedik.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intraocular pressure (IOP) does not have a constant value. IOP is highest during systole and lowest during diastole. The aim of this study was to evaluate the ocular pulse amplitude in pseudoexfoliation syndrome using pascal dynamic contour tonometry.Methods: 32 patients with pseudoexfoliation syndrome and 32 age and sex matched controls were included into the study. All patients underwent complete ophthalmic examination including ocular pulse amplitude values determined by pascal dynamic contour tonometry.Results: In pseudoexfoliation syndrome group, mean intraocular pressure (IOP) with Goldmann was 15,0±3,5 mmHg, mean IOP with pascal dynamic contour tonometry (DCT) was 18,0±4,0 mmHg, mean OPA was 2,60±0,92 mmHg. In control group, mean intraocular pressure (IOP) with Goldmann was 15,0±3,7 mmHg, mean IOP with pascal dynamic contour tonometry (DCT) was 17,0±3,0 mmHg, mean OPA was 2,24±0,87 mmHg. There was no significant difference between groups with respect to intraocular pressure as measured with GAT (p=0,534), DCT (p=0,524), and OPA (p=0,085). We found a significant positive correlation between OPA and IOP values using DCT and GAT in healthy subjects. In the XFS group, there was a significant positive correlation between OPA and IOP values obtained by GAT but not IOP values obtained by DCT.Conclusion: Pseudoexfoliation is a common situation in our country. Ocular pulse amplitude that reflects association between blood pressure and IOP was compared with controls. There was no significant difference in the OPA values between healty and XFS.