Mezenterik iskemi ?reperfüzyon hasarında rat barsak dokularında NO/cGMP yolağının ve reseptör aracılı kasılma yanıtlarının in vitro olarak araştırılması
In vitro research of NO/cGMP way and receptor related contraction response in rat gut in case of mesenteric ischemia and reperfusion damage
  1. Tez No: 243261
  2. Yazar: AHMET ALPER İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mezenter iskemi, barsakları besleyen damarlardaki tıkanmaya bağlı olarak barsak segmentlerindeki geri dönüşümlü ya da geri dönüşümsüz beslenme bozukluğudur. Klinik olarak çok sık karşılaştığımız bu durumun etkin tedavisi henüz bulunamamıştır. Fizyolojik düzeyde NO' in gastrointestinal sistemde , intestinal düz kaslarında gevşeme etkisi vardır. PDE enzim inhibitörleri ve guanilat siklaz emzim aktivatörleri dokuda cGMP ` yi arttırarak hedef dokuda kan akımının artışına neden olurlar.Süperior mezenterik arterin (SMA) klemplenip belirli bir süre sonra klempin kaldırılması, SMA `in beslediği alanlarda meydana gelen iskemi reperfüzyon (I/R) hasarını belirlemede kullanılan hayvan modelidir. İnsanlardaki SMA oklüzyonuna bağlı meydana gelen I/R hasarıyla benzerdir. Çalışmamızda 3 grupta 18 adet Wistar Albino erkek rat kullanıldı. Birinci gruptaki deneklere anestezi altında laparotomi yapıldı, ikinci grupdaki deneklere laparotomi yapılarak SMA izole edilip klemplenerek 30 dk iskemi sonrası 3 saatlik reperfüzyona maruz bırakıldı, üçüncü grupta ise reperfüzyon süresi 24 saat olarak uygulandı, bu işlemler sonunda her üç grupta da ileum ve kolon segmentleri rezeke edildi. Bu işlemleri takiben barsak dokusu izole edilerek Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 10 ml'lik organ banyosuna 1 gram ön gerilim altında asıldı ve dokuların dengeye ulaşmaları için 60 dakika beklenildi.
Özet (Çeviri)
Mesenteric ischemia is a reversible or an irreversible blood supply disorder of the blood vessels of the bowel. This is a very often clinical status which still doesnt have a definitive treatment. In phsiologic ammounts NO has a relaxant effect on gastrointestinal system. PDE enzyme inhibitors increase both cGMP levels in tissues and increase blood suply of the target tissue.Clamping the superior mesenteric arteria (SMA) for a while and than remowing the clamp is an animal model used to determine the ischemia and reperfusion (I/R) damage on the sites supplied by SMA. In our study we used 18 male Wistar albino rats in 3 groups. In the first group laparotomy was performed under anasthesia, in the second group laparotomy was performed, SMA was isolated and clamped for 30 minutes and 3 hours of reperfusion was allowed, in the third group reperfusion time was 24 hours and ileum and colon segments were resected afterwords in all groups. After this procedure bowel tissue was isolated and hanged under tension with 1 gr weigth in 10 ml Krebs-Hanseleit solution for 60 minutes.