Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda kohlear otospongiozis varlığının çok kesitli bilgisayarlı tomografide dansitometrik ölçümle saptanması ve odiyometrik korelasyonu
The presence of cochlear otospongiosis by dansitometric measurment in multislice computed tomography with audiometric correlation in chronic renal failure patients
  1. Tez No: 243262
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) dünyada ve ülkemizde epidemi halini almış önemli bir sağlık sorunudur. KBY çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kronik, progresif ve irreversible nefron kaybı ile karakterize olan bir nefrolojik sendromdur. KBY li hastalar çok değişik klinik bulgu ve semptomlar ile karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar lomber ağrı, hematüri şeklinde direkt böbrek ile ilgili belirti ve bulgular olabildiği gibi işitme kaybı, ödem, hipertansiyon, anemi, nörolojik bulgular gibi ekstrarenal bulgu ve semptomlar ile de olabilmektedir.Renal replasman tedavisi (RRT) amacıyla diyalize giren hastalarda yaşam süresinin uzaması geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonların görülme sıklığını artırmıştır. KBY'li hastalarda işitme kaybı sıklıkla görülen klinik bir bulgudur. Yapılan çalışmalarda birden fazla nedenle işitme kaybının olabileceği belirtilmektedir. Bu sebeplerden birisi de sekonder hiperparatiroidizm sonucu yüksek döngülü renal osteodistrofiye bağlı gelişen lokal deminerelizasyonun kohleada morfolojik değişiklikler yaparak otospongiozis oluşturması ve sensörinöral işitme kaybına neden olmasıdır.Çalışmamızda diyalize giren ve işitme kaybı olan KBY'li hastalarda kohlear otospongiozis varlığını çok kesitli bilgisayarlı tomografide dansitometrik ölçümle göstermeyi ve odiyometrik korelasyonunu yapmayı, bu durumun diyaliz süresi ve parathormon düzeyi ile ilişkisini bulmayı amaçladık.Bunun için 34 olgu hasta grubu, 35 olgu kontrol grubu olmak üzere 69 bireyde çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile temporal kemikten dansitometrik değerler elde edildi. Her iki kulaktan yapılan ölçümlerle hasta grubunda toplam 68 adet kontrol grubunda toplam 70 adet ROI?1 ve ROI?2 değeri ve bu ROI değerlerine ait ortalamalar hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) is an important health problem which has become epidemic in our country and all over the world. CRF is a nephrological syndrom characterizied by progresive and irreversible nephron lose due to many different ethiologic factors. The patients with CRF may present by variable clinical findings and symptoms. These signs and symptoms can be renal such as lomber pain, hematuria as well as extrarenal such as hearing loss, edema, hypertension, anemia and neurological disorders .The prevalance of late complications of hemodialysis has increased since the survival of patients who undergo renal replacement therapy is increased via , hearing loss is a common clinical finding in chronic hemodialysis patients. In previous studies it is suggested that different ethiological factors may lead to hearing loss, one of them being the otospongiosis of cochlea which is caused by local demineralisation due to secondary hyperparathyrodism and renal osteodystrophy.In this study, we aimed to show the presence of cochlear otospongiosis by densitometric measurment in multislice computed tomography with audiometric correlation, and find the relationship of this situation between the age of hemodialysis and parathormon level in CRF patients with hearing loss who undergo hemodialysis.For this purpose, temporal scan performed by multislice computed tomography on 34 patients with CRF and 35 controls. 68 values in patient group ,70 values in control group at ROI-1 and ROI-2 was obtained from both ears. The mean ROI-1 and ROI-2 value were 1524,35±282,6 HU and 1521,25±320,9 HU in patient group; 1909,39±54,04 HU and 1924±53,21 HU in control group respectively.