Ülseratif kolit ve kolorektal kanserli hastalarda E-kaderin ve fibronektin düzeyinin karsinogenez ile ilişkisi
The role of E-cadherin and fibronectin in the carcinogenesis of ulcerative colitis and sporadic colorectal cancer
- Tez No: 243268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ÖZLEM SAYGILI YÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
E-kaderin kalsiyum bağımlı bir hücresel adezyon molekülüdür. Tümör invazyonunun ilerlemesinde rol alır. Normal epitelde E-kaderin, epitelyal dokunun gelişmesinde ve korunmasında önemli rol oynar. Fibronektin adezyon, migrasyon, diferansiasyon ve proliferasyon gibi hücresel işlevlerde rol oynayan bir glikoproteindir. Ayrıca apoptozisi baskıladığı, inflamatuar hücrelerin adezyonunu düzenlediği bilinmektedir. Ülseratif kolit (ÜK) hastalarında kolorektal kanser (KRK) insidansının arttığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; fibronektin ve E-kaderinin ÜK'te kanser gelişiminde rolü olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya ÜK, sporadik kolorektal kanser (SKRK) ve kontrol grubu olarak toplam 70 kişi alındı. 1. grup 18'i erkek, 4'ü kadın toplam 22 kişiden oluşan ÜK'li olgulardı. 2. grup SKRK'li olgulardan oluşuyordu. Bu grupta 15'i erkek 9'u kadın toplam 24 kişi vardı. 3. grup ise 13'ü erkek, 11'i kadın toplam 24 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubuydu.Çalışma grubundaki olgulara ait %10'luk formaldehit solüsyonu ile tespit edilmiş kolon dokusu içeren preperatlarda, immünohistokimyasal yöntemle E-kaderin ve fibronektin ekspresyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The E-cadherin is a calcium cycline adhesion molecule which has a role in tumor invasion. The E-cadherin in normal epithelium, has important role in development and protect of epithelium tissue. Fibronectin is a glicoprotein that has a role in cellular processes such as adhesion, migration, differantiation and proliferation. Also it is known to regulate apoptosis, and inflammatory cell?s adhesion. Colorectal cancer (CRC) incidence increases in patients with ulcerative colitis (UC). The aim of this study is to investigate the role of fibronectin and E- cadherin in the carcinogenesis of ulcerative colitis..Totally 70 patients were included in the study belonging to either UK, SCRC or to control group. There were 22 cases with UC (18 men, 4 women) in the first group, 24 patients with CRC ( 15 men , 9 women) in the second group and 24 healthy people ( 14 men,11 women) in the third group.E- cadherin and fibronectin expressions were investigated immunohistochemically in preperations formed by fixing colonic tissue with %10 formaldehyde solution.