Siklik ve erken gebe kısrak endometriumlarında WNT (Wıngless Types) genlerinin ekspresyonunun araştırılması
Investigation on expression of WNT (Wingless Type) genes in the endometrium of cyclic and early pregnant mare
  1. Tez No: 243302
  2. Yazar: MEHMET OSMAN ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜZELOĞLU, PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Wnt genlerinin bir çok türde reprodüktif olayların düzenlenmesinde önemli rollerinin olduğu bilinmektedir. Fakat Wnt genleri kısrak endometriumunda henüz karakterize edilmemiştir.Bu çalışmanın amacı siklik kısraklarda siklusun ovulasyon günü (0. gün) geç diöstrus ve luteolizis sonrası östrus ile birlikte gebeliğin 15., 18. ve 22. günlerinde Wnt sinyal iletim sistemine ait genlerin ekspresyon seviyelerinin mRNA düzeyinde belirlenmesidir. Bu amaç için yukarıda bahsedilen her bir gün için 4'er adet olacak şekilde reprodüktif yönden sağlıklı kısraklardan biyopsi örnekleri toplanmıştır. Siklusun günleri kan progesteron düzeyi ve ultrasonografi ile tespit edilmiştir. Ayrıca gebeliklerin teşhisinde de utrasonografiden yararlanılmıştır. Toplanan biyopsi örneklerinden total RNA izole edilerek RT reaksiyonu ile cDNA'ya çevrilmiştir. Kısrak endometriumda PZR ile 17 Wnt geni içinden Wnt2, Wnt2b, Wnt4, Wnt5a, Wnt5b Wnt7a, Wnt8a, Wnt9b, Wnt10b, Wnt11, Wnt16, Wnt sinyal iletim sistemi antagonistlerinden SFRP1, SFRP2, SFRP5, Dkk1, Dkk2, Wif-1, hücre yüzey reseptörü FZD6 ve LRP6, intrasitoplazmik kompanentlerden DVL-2, GSK3-beta, Beta-catenin, nükleer faktör Lef-1 ve Wnt genlerinin aktive ettiği Myc ile MSX2 genlerinin endometriumda siklik ve gebe günlerin tamamında ekspresyon tespit edildi. Real-time PZR ile bu genlerin siklik ve gebe günlerdeki ekspresyon farklılıkları araştırılmıştır. Normalize edilmiş data mixed model ANOVA kullanılarak analiz edildi ve gruplar arası farkların belirlenmesi için least significant difference test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Wnt genes have important roles in reproductive events of many species. To our knowledge, there is no data concerning the Wnt family genes expression in equine endometrium.The objective was to characterize Wnt genes in equine endometrium in different stages of estrous cycle and early pregnancy. Expression of Wnt genes and their steady state mRNA levels were evaluated from endometrial biopsy samples of reproductively sound mares on day of ovulation (d0, n=4), late diestrus (LD, n=4) and after luteolysis in estrus phase (AL, n=4) of the estrous cycle. The stages of estrous cycle were confirmed by plasma progesterone concentrations measured daily and ultrasound examinations. Also, on days 15 (P15), 18 (P18) and 22 (P22) of early pregnancy, biopsy samples were collected (n=4 for each day). Pregnancies were confirmed by ultrasonography. Total RNA was extracted and converted to cDNA by using Reverse Transcriptase reaction. PCR amplifications showed that out of 17 Wnt genes, Wnt2, Wnt2b, Wnt4, Wnt5a, Wnt5b, Wnt7a, Wnt8a, Wnt9b, Wnt10b, Wnt11 and Wnt16 were present in the endometrium in all stages of estrous cycle and pregnancy. Also, Wnt antagonists SFRP1, SFRP2, SFRP5, Dkk1, Dkk2, Wif-1, cell membrane receptors FZD6 and LRP6, cytoplasmic DVL-2, GSK3-beta, Beta-catenin, nuclear transcription factor Lef-1 and Wnt target genes Myc and MSX2 expressions were observed in both cyclic and early pregnant endometrium. Relative quantifications were made by Real time-PCR. A mixed model of ANOVA was fitted on the normalized data and least significant difference test was employed to determine significantly different groups.