Antibakteriyel etkinliklerinin geliştirilmesiyle modifiye edilmiş farklı tipteki cam iyonomer simanların antibakteriyel, sitotoksik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antibacterial, cytotoxicty and physical, characterisation of modified different glass ionomer cements with development of antibacterial activity
- Tez No: 243304
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ŞENGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern teknikle hazırlanan kavitelerde hem kalan diş sert dokularında remineralizsyonu teşvik edecek hem de kavite tabanında kalan mikroorganizmalar üzerine antibakteriyel etki gösterecek materyallerin kullanılması kaçınılmazdır.Bu çalışmada konservatif diş hekimliğinde kullanılan geleneksel ve rezin modifiye CİS'ın içerisine değişik oranlarda antibakteriyel ajanlar eklenerek bu simanların antibakteriyel etkinliğin geliştirilmeye çalışılması, modifikasyonlar sırasında kullanılan bileşenlerin biyouyumluluğa ve fiziksel özellikler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada bir resin modifiye (Fuji II LC improved) ve iki geleneksel CİS (Ketac-Molar Easymix, Fuji IX GP) olmak üzere toplam üç farklı CİS modifiye edildi.CİS'ı modifiye etmek amacıyla beş farklı kimyasal (Alüminyum Fosfat, Klorhekzidinin, Lityum klorid, Glutaraldehid, Kalay florid) üç farklı konsantrasyonda (% 1; % 0,5; % 0,1) ilave edildi. Toplam 45 modifiye materyalle birlikte kontrol materyali olarak modifiye edilmeyen simanlar kullanıldı.Modifiye edilen CİS'ın antibakteriyel özelliğini değerlendirmek amacıyla çürük oluşumunda önemli rolü olan Streptococcus mutans (RSHM, 676) ve Lactobasillus casei (RSHM, 900) olmak üzere iki farklı bakteri üzerinde direkt kontak testi yöntemiyle antibakteriyel etki değerlendirildi ve 12 materyalin ((Ketac Molar % 0,5 Klorhekzidin, Ketac Molar % 1 Klorhekzidin, Ketac Molar % 1 Gluteraldehid, Ketac Molar % 1 kalay florid, Fuji IX GP % 0,5 Klorhekzidin, Fuji IX GP % 1 Klorhekzidin, Fuji IX GP % 1 Gluteraldehid, Fuji IX % 1 Kalay florid, Fuji II LC % 0,5 Klorhekzidin, Fuji II LC Kalay floride, Fuji II LC % 1 Klorhekzidin, Fuji II LC % 1 Gluteraldehid) antibakteriyel etkinliğinin artmış olduğu tespit edildi. Bu modifiye materyallerin toksisitesini (değişim olup olmadığını) tespit etmek için L929 fare fibroblast hücrelerinin monolayer kültürlerinde MTT testi uygulandı.Mikrobiyolojik testlerde antibakteriyel etkisi artan materyallerden, biyolojik olarak L929 hücreleri üzerinde toksik etki göstermeyenler Basma Dayanımı, Su Emilimi ve Çözünürlüğü, Yüzey Pürüzlülüğü, Yüzey Mikro Sertliği gibi bazı fiziksel testlere tabi tutuldu. Elde edilen veri istatistiksel olarak Mann-Whitney U-testi (?=0,05) ile değerlendirildi.Antibakteriyel etki gösteren modifiye materyallerden % 0,5 klorheksidin içerikli Ketac Molar, % 1 klorheksidin içerikli Ketac Molar ve % 0,5 klorheksidin içerikli Fuji IX GP, L929 fare fibroblast hücrelerinde sitotoksik etkiye yol açmamıştır. Biyouyumlu olan modifiye materyallerden % 0,5 klorhekzidin içerikli ketac molar en fazla mikrosertlik ve en az su emilimi değerini, % 0,5 klorhekzidin içerikli Fuji IX GP ise en az çözünürlük ve en az yüzey pürüzlülüğü değerini göstermiştir.Sonuç olarak bu çalışmada antibakteriyel etkinliği daha iyi ve aynı zamanda biyouyumluluğu ve mekanik özellikleri değişmeyen bir cam iyonomer dolgu materyali geliştirilmeye çalışıldı. Diş hekimliğinde oldukça geniş bir endikasyon sahası olan CİS'ın antibakteriyel açıdan güçlendirilmesi daha başarılı restorasyonların gerçekleştirilmesine neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable to use materials that affect both stimulating remineralization of tooth hard tissues and showing antibacterial effect on residual microorganisms in cavities that by modern techniques.The aim of this study was to examine to try to develope the antibacterial effects of cements and the components used during modifications on biocompability and physical properties.In this study; three different glass ionomer cements, a resin modified (Fuji II LC improved) and two conventional (Ketac-Molar Easymix, Fuji IX GP) , have been modified.To modify glass ionomer cements, five different chemicals (Aluminium Phosphate,Chlorhexidine, Lithium Chlorid, Glutaraldehyde, Stannous Floride) were used in three different concontrations (% 1; % 0,5; % 0,1). As a control material, the unmodified cements were used with totally 45 modified materials.To evaluate the antibacterial effect of modified glass ionomer cements, two different bacteries [ Streptococcus mutans (RSHM 676) and Lactobacillus casei (RSHM 9000) ] that affect the formation of caries were used.On these microorganisms, the antibacterial effect has been evaluated with the method of direct contact test and ın conclusion of performed microbial tests, the increasings in antibacterial effects have been determined in 12 materials (Ketac Molar % 0,5 Chlorhexidine, Ketac Molar % 1 Chlorhexidine, Ketac Molar % 1 Gluteraldehyde, Ketac Molar % 1 Stannous floride, Fuji IX GP % 0,5 Chlorhexidine, Fuji IX GP % 1 Chlorhexidine, Fuji IX GP % 1 Gluteraldehyde, Fuji IX % 1 Stannous floride, Fuji II LC % 0,5 Chlorhexidine, Fuji II LC Stannous floride, Fuji II LC % 1 Chlorhexidine, Fuji II LC % 1 Gluteraldehyde). Whether to find a change in toxicities of these modified materials, MTT has been performed in monolayer cultures of L929 cells.From the materials that had increased activity in microbiologic tests, ones do not show toxic effect biologically on L929 cells have been taken into the tests such as compressive strength, water absorption-dissolution, surface roughness, surface micro hardness. The data obtained were evaluated with Mann Whitney U-test statistically.From the modified materials, with 3 different concentrations of 5 different chemicals, just 12 of them have been revealed antibacterial effect. From these modified materials that showed antibacterial effect, Ketac Molar which includes % 0,5 chlorhexidine, Ketac Molar which includes % 1 chlorhexidine and Fuji IX GP which includes % 0,5 chlorhexidine did not cause cytotoxic effect on mouse fibroblast cells. From biocompatible modified materials Ketac Molar which included % 0,5 chlorhexidine had the highest micro stiffness and the lowest water absorbtion value. Fuji IX GP which included % 0,5 chlorhexidine had the lowest dissolution and the lowest surface roughness values.In conclusion, it has been studied to delevope a glass ionomer filling material that has better antibacterial effect stable biocompability and mechanical properties. The strentghening antibacterial effects of glass ionomer cements which have wide indication areas in dentistry give rise to successful restorative applications.