Preeklampsili olguların term plasentalarındaki demir birikimlerinin histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Examination of iron accumulations in the term placentas of pre-eclamptic events by histologicaly and immunohistochemicaly
  1. Tez No: 243382
  2. Yazar: YASEMİN NASIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NERGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Preeklampsi, tüm gebeliklerin yaklaşık % 2-8'ini etkileyen, anne ve yenidoğanda mortalite ve morbiditenin önemli bir nedeni olan, hipertansif ve multisistem tutulumlu bir hastalıktır. Plasentanın varlığında gelişir ve preeklampsi patogenezi plasental anomalilerle ilişkilidir.Plasenta üzerinde yapılan klasik immünohistokimyasal çalışmalar, normal bir gebeliğin ilk yarısı boyunca, plasentadaki demir depolanmasında lineer bir artış olduğunu, ancak normal üçüncü trimester plasentalarında bu depoların azaldığını göstermişlerdir.Bu çalışma, 36 hafta ve üzerindeki, 20 preeklamptik ve 10 normal gebelik olmak üzere, toplam 30 plasenta üzerinde yapıldı. Hasta ve kontrol grubunda maternal kanda transferrin, ferritin, serum demiri ve total demir bağlama kapasitesi düzeyleri değerlendirildi. Plasental dokulara ait parafin kesitler, histokimyasal ve immünohistokimyasal olarak boyandı ve ışık mikroskobu ile incelendi.Preeklampsi ve normal gebeliklere ait term plasentalardaki demir birikimleri değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Bu amaçla 30 adet term plasenta, histolojik olarak Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom, Prusya Mavisi boyamaları ve immünoperoksidaz yöntemi ile ferritin immünohistokimyası yapılarak, ışık mikroskobik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a hypertensive, multisystem disorder of pregnant women that affects approximately 2?8 % of all pregnancies and has been a major cause of maternal and neonatal mortality and morbidity. The development of the placenta and its abnormalities have been associated with the pathogenesis of preeclampsia.Classical studies on placental histochemistry revealed linear iron deposits in the placenta of normal first half gestation. These studies described normal 3th trimester placentas lacking this type of deposits.Over 36 weeks thirhty term placentas, twenty from pre-eclamptic and ten from normal pregnancies were examined in this study. All patients blood samples were evaluated for maternal serum transferrine, ferritin, serum iron and totaly iron binding capasity levels. Placental sections were stained histochemically and immunohistochemically and evaluated in light microscopy.Our aim in this study is to evaluate the iron accumulation in term placentas of preeclamptic patients and to compare obtained data with term placentas of normal pregnancies. 30 term placental samples of preeclamptic and normotensive pregnancies will examine by Hematoxilin-Eosin, Masson?s Trichrome, Prussian Blue stains and immunohistochemistry with immunoperoxıdase method for demonstrate ferritin accumulatin in light microscope. For analyzing data SPSS software was used and Mann Whitney U test in patients were calculated. For statistical significance P-value