Primer inferior oblik hiperfonksiyonu olan olgularda inferior oblik disinsersiyonu(Tenotomi)+Distal myektomi sonuçlarımız
The result of disinsertion(Tenotomy)+Distal myectomy at cases that primary inferior oblique overaction
- Tez No: 243381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN UĞUR KEKLİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Primer ve sekonder İOHF'nun tedavisinde inferior oblik kası zayıflatmaya yönelik birçok farklı cerrahi teknik bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık olarak uygulananlar tenotomi, myotomi, myektomi, geriletme, anterior transpozisyon ve denervasyon-ekstirpasyon yöntemleridir. Yöntemlerin etkinliklerine, hızlı ve kolay uygulanabilmelerine ve komplikasyon görülme oranlarına göre cerrahlar bu yöntemler arasında seçim yapmaktadırlar.Bu çalışmada disinsersiyon(tenotomi)+10 mm distal myektomi operasyonları değerlendirildi. Primer İOHF tanısı alan 28 hastanın 45 gözüne disinsersiyon(tenotomi)+10 mm distal myektomi uygulandı. Ayrıca; primer İOHF bulunan 22 hastaya disinsersiyon(tenotomi)+10 mm distal myektomi operasyonu ile birlikte horizontal şaşılık cerrahisi uygulandı. Ortalama 12,64 ±5,173 ay(sınırlar,6-24 ay) yapılan takipler sonucunda, 45 gözün 40'ında (%88,8) tam düzelme sağlanarak başarı kriterlerimize uygun sonuçlar elde edildi.5 hastanın 5(%11,1) gözünde postoperatif rezidüel İOHF izlenirken, tek taraflı cerrahi uygulanan 11 hastanın sadece 2'inde(%18) postoperatif 3. ve 6. aydaki kontrollerde kontralateral gözde İOHF gelişti. Hiçbir olguda inferior oblik hipofonksiyonu ve adherens sendromu görülmedi.Sonuç olarak primer İOHF olan olgularda disinsersiyon(tenotomi)+10 mm distal myektomi operasyonunun etkili, basit, hızlı ve güvenilir bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
There are several surgey thecniques of weakness primary or secondary inferior oblique overaction treatment. The most surgery thecniques are tenotomy, myotomy, ressesion, anterior transposition, and denervation-extirpation. Surgers choose one of these thecniques about effectiveness, easily perform and about complication.We observed disinsertion(tenotomy)+10 mm distal myectomy. Disinsertion (tenotomy) and 10 mm distal myectomy 45 eyes of 28 patients who were observed primary inferior oblique overaction. However, 22 patients who had primary inferior oblique overaction and horizantally strabismus we observed disinsertion(tenotomy) and 10 mm distal myectomy and horizantally strabismus surgery.The mean follow up time was 12.64+/-5.173 months(6-24 months)and during follow up time 40 eyes of 45 eyes(%88,8) perfect correction was gained and it was corelated with our succesful criteria. Seven eyes of 5 patients(%11,1) we observed residual inferior oblique overaction contrlaterale inferior oblique overaction was seen at 3th and 6th month folow up visit at 2 of 11 (%18) patients who undergone unilaterale surgery. inferior oblique hypofunction or asdherence syndrome was not seen at any patients.We believe that disinsertion(tenotomy) and 10 mm distal myectomy are effectiveness and safety surgery methods at primary inferior oblique overaction.