Hipokondriyazisli hastalarda amigdala ve hipokampal bölgelerdeki morfometrik değişiklikler
Morphometric alterations of amygdala and hippocampal regions in patients with hypochondriasis
- Tez No: 243426
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAD ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hipokondriyazis DSM-IV sınıflandırmasında somatoform bozukluklar içinde sınıflandırılmış olmakla birlikte, aynı zamanda bir obsesif-kompulsif spektrum bozukluğu olarak da düşünülmüştür. Obsesif-kompulsif spektrum bozuklukları; obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ile etyoloji, fenomenoloji, ailesel geçiş ve farmakolojik yada davranışçı tedavilere yanıt açısından benzer niteliktedirler. OKB patofizyolojisinde hipokampal ve amigdalar bölgeler fonksiyonel ve yapısal beyin görüntüleme çalışmaları ile daha önceleri araştırılmıştır. Bu çalışmalarda hipokampal ve amigdalar anormallikler üzerinde durulmuş ve bunların OKB'nin etyolojisinde rol oynayabileceği düşünülmüştür. Bununla birlikte bir obsesif-kompulsif spektrum bozukluğu olarak ta kabul edilen hipokondriyazisin patofizyolojisi hakkında bilinenler azdır.
Özet (Çeviri)
Hypochondriasis is classified as a somatoform disorder in DSM-IV classification but it has also been considered as a obsessive-compulsive spectrum disorder. Obsessive-compulsive spectrum disorders are characterized as similar to obsessive-compulsive disorder (OCD) in terms of etiology, phenomenology, familial transmission and response to similar pharmacologic or behavioral treatments. Functional and structural neuroimaging studies of hippocampal and amygdalar regions were investigated in the pathophysiology of OCD recently. Hippocampal and amygdalar abnormalities were emphasized in these studies and it has been suggested that these abnormalities may play a role in the pathophysiology of OCD. However little is known about the pathophsiology of hipochondriasis as a obssesive-compulsive spectrum disorder.