Karpal tünel cerrahisi sonrası tetik parmak gelişmesi ; koinsidans mı?, sonuç mu?
Triggering of the digits following carpal tunnel surgery; a coincidence or a consequence?
- Tez No: 243504
 - Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ CEVAT ÖĞÜN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) ve tetik parmak aynı elde görülebilir. Ancak, aralarındaki ilişki tam olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmada idiyopatik KTS olan bir elde tetik parmak gelişimini etkileyebilecek faktörlerin varlık ve nedenselliği sorgulanmıştır.İleriye dönük bu çalışma ameliyat grubu (126 hasta, 175 el) ve konservatif gruba ayrılan (81 hasta, 147 el) hastalarda yapıldı. İlk başvuruda cinsiyet, yaş, dominant el, KTS' nun şiddeti, VAS skoru, fizik muayene bulguları, tetik parmak varlığı veya geçmişi, ENMG sonuçları ile varsa yapılan tedaviler kaydedildi. Tüm hastaların 1,3,6,12,24. ay VAS skorları sorgulandı, fizik muayeneleri yapıldı, tetik parmak gelişip gelişmediği kaydedildi. Ameliyat sonrası 1. ve 12. aylarda tüm hastalara ENMG çekildi.Ameliyat grubunda tetik parmak gelişimi konservatif gruba göre istatistiksel anlamlı olarak artmıştı. Ameliyat grubu içerisinde de önkol fasyası ve transvers karpal ligamanın (TKL) beraber kesildiği grupta tetik parmak gelişimi yalnız TKL kesilen gruba göre anlamlı olarak artmıştı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) and trigger finger can be seen the same hand. However, the relationships between them could not exactly put forward. In this study, an idiopathic CTS obtain the existence of factors that could affect the development of trigger finger, and causality is the query.This work forward surgery group (126 patients, 175 hands) and the conservative group separated (81 patients, 147 hands) patients was performed. First apply gender, age, dominant hand, CTS severity, VAS score, physical examination findings, presence or history of trigger finger, with the results of EMG treatment were recorded. All patients 1,3,6,12,24. VAS scores were asked for months, physical examinations were done on the development of trigger finger is not saved. 1st postoperative and 12 months, all patients were taken EMG.In the development of trigger finger surgery group according to the conservative group had a statistically significantly increased. With the operation in the forearm fascia and transverse carpal ligament (TCL) in the group with the trigger finger was cut off development as a solo TCL cut group had increased significantly.