Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda outpatient (Aynı gün taburcu) protokolüne uygunluk kritelerinin bölgemiz hastaları için belirlenmesi
- Tez No: 243503
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPONAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Dünyada birçok merkezde, özellikle de yoğun hasta yükü olan kliniklerde laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda AGTP (Aynı Gün Taburcu Protokolü) başarıyla uygulanmaktadır. Bu uygulamanın pek çok avantajı vardır. Bunlar; maliyetlerin azalması, hastane yataklarının daha az işgal edilmesi, hastaların kısa süre içinde kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlaması, arkadaş ve aile ortamına hemen geri dönmeleri olarak sayılabilir. Bildiğimiz kadarıyla Türk toplumunun bu konuda yapısını, bu tür bir uygulamaya yanıtını ve Batı toplumu için seçim kriterlerinin toplumumuza uygunluğu ya da ilave başka belirleyici faktörlerin olup olmadığını ortaya koyan bir eser yayınlanmamıştır. Biz bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi sonrası AGTP uygulamalarımızı paylaşmayı ve bölgemiz hastaları için uygunluk kriterlerinin belirlenmesini hedefledik. Çalışmamıza Ocak 2007 ve Aralık 2008 tarihleri arasında kronik kolesistit tanısı almış ve elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan seçilmiş 60 hastayı dahil ettik. Çalışmaya dahil tüm hastaları o günün ilk vakası olarak opere ettik. Hepsine fast-track anestezi protokolü standart olarak uyguladık. Tüm hastalar postoperatif 4. saatte sıvı gıdalar almaya başladı ve 8. saatte oral alımlarını tamamen açıldı. Hastaların hastanede yattıkları sürede ağrı, bulantı, aynı gün taburcu protokolünü benimseme durumları ve anksiyete düzeyleri ile bunlara etki eden faktörleri istatistiksel olarak karşılaştırdık. Onsekiz-yetmiş yaş arası (ortalama: 44,38 ? 13,31) toplam 60 hastaya laparoskopik kolesistektomi yapıldı. Tüm ameliyatlar laparoskopik olarak tamamlanabildi. Hastaların 55'i (%92) AGTP' nü benimserken sadece 5 (%8) hasta aynı gün taburcu edilemedi. Taburcu edilememe nedeni 1 hastada uzamış ağrı yakınması, 2 hastada anksiyete ve 2 hastada sosyal endikasyon (sağlık personeli olması) idi. AGTP uygulanan hiçbir hasta tıbbi yardım almak için tekrar hastaneye geri dönmedi. Hastaların %38' inde 16. saate kadar uzayan ağrı ve %6' sında da bulantı oldu. Tüm yakınmalar oral medikasyona cevap verdi. Sonuç olarak; bu çalışma elektif koşullarda uygun kriterlere göre hasta seçildiğinde laparoskopik kolesistektomi sonrası AGTP nün toplumumuzda da başarı ile uygulanabileceğini ortaya koymaktadır..
Özet (Çeviri)
In many medical centers in the world, OPP (outpatient protocol) for laparoscopic cholecystectomy has been successfully applied especially in clinics with heavy patient volume. This application has many advantages; These are bringing down the costs, reducing occupancy rate of hospital beds, making patients happy in a very short time, letting patients to return to their friends and families immediately. As far as we know, there is no published work underlying the behaviour of Turkish society, its attitude towards such a practice and the conformity of the election criteria of Western community or if there are other certain factors in the field. In this study, we aimed to share OPP for laparoscopic cholecystectomy applications and to determine the conformity criterias for the patients of our region after laparoscopic cholecystectomy. We included selected 60 patients to our study having chronic cholecystitis diagnosis and selected to elective laparoscopic cholecystectomy program during the years of January 2007 and December 2008. All the patients in our study were operated as the first cases of the day. We applied fast-track anaesthesia protocol to all patients. Postoperatively, all the patients began to feed with liquids at the 4th hour and feed orally at the 8th hour. During their stay in the hospital, we statistically compared the parameters that might have been effective factors for pain, nausea, acception of the OPP and anxiety level. Ages of between eighteen and seventy (average 44.38±13,31), totally laparoscopic cholecystectomy was performed in 60 patients. All the operations were completed laparoscopically. While 55 of patients (92%) adopting same day discharge protocol only 5 (8%) of them could not be discharged. The reason of failure for discharging was pain continuing after postoperative 16th hour in one , anxiety in two and social indications (medical personnel) in two patients. None of the OPP patients was readmitted to the hospitals for medical care. Thirty-eight percent of the patients suffered from pain for 16 hours and 6 % of them suffered from nausea. All of the complaints were fulfilled by oral medication at home bases. In summary: this study establishes the success of application of OPP for laparoscopic cholecystectomy in our society in selected patient group.