Investigations of reuse options for fermentation industry wastewaters
Fermantasyon endüstrisi atıksularının yeniden kullanım seçeneklerinin araştırılması
- Tez No: 243524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hızla endüstrileşen dünyamız aynı zamanda hızla su sıkıntıları yaşamaya başlamıştır. Bu sebeple, su kaynaklarının kontrolsüz kullanımı da dahil olmak üzere atıksuların nehirlere, göllere ya da diğer sulak arazilere deşarj edilmesi giderek daha az kabul görmeye başlamıştır. Sonuç olarak da atıksuların yeniden kullanım seçeneklerinin araştırılması ve uygulanması özellikle endüstriyel üretim sahasında büyük önem kazanmıştır.Bu çalışma, araştırmaya uygunluğu açısından seçilen bir bira üretim tesisinden alınan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tesisin üretim kademeleri ve arıtma tesisi hakkında bilgi temin edilmiştir. Daha sonra, arıtma tesisinin giriş ve çıkış bölümlerinden alınan numuneler gerekli analizlere tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre arıtılmış atıksuyun endüstriyel amaçlı kullanıma uygunluğu, tarımsal sulamada kullanıma uygunluğu ve yeraltına deşarjının uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında pilot endüstrinin mevcut arıtma tesisi için önerilen ilave arıtma kademeleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world industrializing with a growing pace has scarcity problems of water at the same time. For this reason, disposal of the wastewaters to rivers, lakes or wetlands is becoming more and more unacceptable, including the uncontrolled use of water supplies. As the result, investigations of the reuse options and the implementation of these options have come into consideration.This study has been accomplished in accordance with the information gained from the pilot brewery which had been chosen for its appropriateness for the research. Firstly, information about the production steps and the wastewater treatment plant of the brewery has been achieved. Then, the samples that were taken from the influent and the effluent of the treatment plant were analysed to required parameters. According to the results of the analyses, the compatibility of the treated wastewater for industrial use, agricultural irrigation and the groundwater recharge was evaluated. Within the context of this evaluation, recommendations were given for the additional treatment units for the pilot brewery.