Küçükköy (Ayvalık) Ovası'nın hidrojeolojisi ve deniz suyu girişimi
Hydrogeology of Küçükköy plain and sea water intrusion
  1. Tez No: 243534
  2. Yazar: YASEMİN ÖZMÜRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Küçükköy (Ayvalık) bölgesinde yapılan hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal çalışmaları kapsamaktadır. İnceleme alanı Ege Denizi kenarında Balıkesir İli sınırları içerisinde kalmakta ve Pliyosen yaşlı killi kireçtaşı, marn ve Kuvaterner yaşlı kil, silt, kum ve çakıltaşından oluşan alüvyon birimlerini içermektedir. Pliyosen yaşlı birimler zayıf akifer oluşturmalarına karşın, alüvyonu oluşturan birimler iyi bir akifer olma özelliğine sahiptir. İnceleme alanının hidrojeolojik özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla bölgeden su örnekleri alınmıştır. Alınan su örnekleri üzerinde yapılan jeokimyasal analiz sonuçlarına göre suların hidrojeolojik özellikleri belirlenerek; Piper, Schoeller, Wilcox ve ABD Tuzluluk diyagramlarında değerlendirilmiştir. Su örnekleri fasiyes tiplerine göre sınıflandırıldıklarında inceleme alanında yer alan suların iyon miktarları % 50'yi geçmediği için karışık ve karbonat olmayan alkalinitesi % 50' den fazla olan sular tipinde olduğu, ayrıca Ayvalık Ovası'nda yeraltı suyu sınıfı genel olarak C2S1 ve C3S1, tuzlaya yakın kısımdan alınan numunede C4S1 olduğu belirlenmiştir. İnceleme alanında bulunan kuyulardan alınan su numunelerinin kimyasal analizlerinden genel olarak yeraltı suyunun tuzluluğunun zamanla sahil kısmından iç kısımlara artarak ilerlemiş olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise aşırı çekim sonucu meydana gelen deniz suyu girişimidir. Deniz suyu girişimi, artan su ihtiyacına bağlı olarak çok sayıda sondaj kuyusu açılması ve aşırı çekim yapılması dolayısıyla deniz suyunun kıyı akiferlere doğru ilerleyerek, yeraltı sularının bazı bölgelerde tuzlanmasına neden olmasıdır. Alınan numunelerle laboratuarda yapılan ağır metal analizine göre ise, suların yüksek miktarlarda Al, Zn, Fe, Cd, Pb içerdiği saptanmıştır. Dolayısıyla bir kirlenme söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This study contains hydrogeological and hydrogeochemical investigations carried out in Küçükköy (Ayvalık) Region. The study area is located on the Aegean coast within the borders of the Balıkesir Province and covered with alluvium units consisting Pliocene aged clayey limestone, marl and Quaternary aged clay, silt, sand and gravel. While the Pliocene units form weak aquicludes, alluvium are aquifers. Groundwater samples have been taken from the study area to determine the hydrogeological characteristics of the study area. According to the geochemical analysis results of the groundwater samples, hydrogeological characteristics of the groundwater have been determined; evaluated within the context of Piper, Schoeller, Wilcox and USA Salinity Diagrams. Chemical analysis of the groundwater samples taken from the boreholes drilled in the study area has shown that the salinity has been increased in time away from the sea shore. Categorized according to facies types, as ion amount of groundwater samples in the study area does not exceed 50%, it has been determined that alkalinity with complex and lack of carbonate is in the water type more than 50%, furthermore the groundwater quality of the Ayvalık plain is found to be C2S1 and C3S1 , in most part and C4S1 in the sample taken from nearly salty section. The salinities of the groundwater has increased in time with higher saltiness in internal sections in comparison to the coastline section, as observed from the chemical analysis of groundwater samples taken from wells in the study area. The reason of this is the sea water intrusion occurred as a result of the over discharge. The sea water intrusion caused that the saltiness of groundwater has increased in some regions following the opening of drilling wells and sea water has proceeded towards coastline aquifer depending on the increased water demand. It has been observed that water contains Al, Zn, Fe, Cd, Pb with high amounts, according to the heavy metal analysis made in laboratories with the samples taken. Therefore, there is a contamination.