Toprak ve tarım reformu uygulamasında öncelikli köylerin tesbitine ilişkin bir yöntem uygulaması
- Tez No: 429
- Danışmanlar: DR. MÜSLİM EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
- IV ÖZET Türkiyede Tarımın problemleri hacim itibariyle çok bü yük ve karmaşık bir durum arzetmektedi r. Türk Tarımı ndaki bu önemli darboğazların halli için çeşitli dönemlerde çeşitli tedbirler alınmıştır. Bu gaye ile Tarımdaki bünye bozuklukla rının ve Toprak mülkiyet düzenindeki dengesizliklerin gideril mesine yönelik reform kanunları çıkartılarak çeşitli uygula malar yapılmıştır. En son olarak çıkartılan 3083 sayılı ka nun ile, sulama alanlarında arazi düzenlenmesine ilişkin Ta rım reformu hizmetlerinin yürütülmesi amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışma ile Urfa ilinin yeniden reform böl gesi olarak ilan edilmesi halinde: Urfa ili sınırları içinde ki köylerden hangilerinin öncelikle ele alınacağını bilmek bakımından bir öncelik sıralaması tesbıtı yapılmıştır. Türki yede en küçük idari ve mülki birim köy olduğundan öncelik sı ralaması tesbitınde köyler baz olarak alınmış ve çalışmalar köy bazında yürütülmüştür. Yapılan öncelik sıralamasında matematiksel model ola rak TAKSONOMİ yöntemi uygulanmıştır. Bunun için öncelik sıra lamasında önemli olabilecek dört kriter dikkate alınmış olup, bunlar sırasiyla 1- toplam hazine arazisi rezervi, 2- Kamu laştırılan arazi, 3- müşterek mülkiyetli hazine arazisi, 4- arazi parçal ı 1 ığıdı r. Sadece bir örnek olması bakımından Urfa ili merkez ilçede 20 köye ait 4 faktöre ilişkin veriler dikkate alınarak bir öncelik sıralaması yapılmıştır. Ayrıca birinci kriterin çok önemli olması dolayısiyla ikinci bir ağırlıklı öncelik sıralaması daha yapılmıştır. Yapılan bu iki sıralama parametre dışı istatistik (non parametre) metot la karşılaştırılarak, Taksonomi yöntemiyle yapılacak bir ön celik sıralaması ile ağırlık verilip veri lemiyeceği test edil miştir, Yapılan hipotez testi neticesinde; Taksonomi yöntemin de ağırlık verilmek suretiyle yapılacak bir öncelik sıralama-sı istatistiksel bakımdan anlamlı bulunmuştur. Böylece ha zine arazisi rezervi açısından daha iyi durumda olan köyle rin ağırlıklı öncelik sı rai amasıyl a daha üst sıralarda yer almış olması sağlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The problems in agriculture are so many in Turkey. To solve these problems many measures have been taken in many different periods. Agrarian reform laws have been put in practice to eleminate obstacles to economic and social development arising out of defects in the agrarian structure. The law number 3083 which is the last one is aimed to solve, these problems in irrigated land. In this study it is tried to rank priority regions in Şanlıurfa if it is decleared as a reform -region. The village since it is the smallest administrative unit in Turkey has been chosen as a base in this classification process. In this study taxonomic method is used as a mathe matical model. 4 factors has been taken in to consideration in this ranking process which are 1- total government owned land, 2- Conficafed land, 3- shared ownership in government land, 4- frog mentation. As an example 20 villages have been selected in central province of Şanlıurfa. And the information about the four crateria has been collected in these villages. A second weighted ranking measure is used because ot the importance of the first crateria. These two system is tested by using a non-parametri ch method to see if the weighted taxonomic method has any significance. The hypothesis of weighted taxonomic method give better result has been fonnd sign i fi cant. In this may the villages which hare much government owned land has been pushed into the front places in ranking.