Şehirsel yerleşmelerde teknik altyapı projelerinin ortak-eşgüdümsel niteliklerinin belirlenmesi ? örnek alan: Tire Belediyesi / İzmir
Determining joint and coordinated parameters of technical infrastructure projects in urban settlements - case: Tire Municipality ? İzmir
- Tez No: 243554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YILDIRIM ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Kentlerin işlevlerini yerine getirebilmesi, mekânsal değişimin ve dönüşümün sağlanarak yeniden yapılandırılması, gelişiminin kontrol edilmesi, yönlendirilmesi ve kentlilerin yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmesi için gereksinim duyduğu kamusal hizmetlerin başında gelen teknik altyapı hizmetleri, projeleri ve yatırımları ile şehirsel gelişim stratejileri ve planları arasında karşılıklı bir ilişki bulunmaktadır. Teknik altyapı projelerinin planlanabilmesi, rasyonel bir karar ve programlama sürecinin oluşturulabilmesi ve eşgüdüm, eşleme ve öncelik sıralamasının saptanabilmesi, fiziki altyapıya ilişkin ortak-eşgüdümlü proje niteliklerinin ve programlama unsurlarının belirlenmesi ile mümkündür.Kentlerde, teknik altyapı hizmetlerinin temel iş aşamalarının ve iş ayrıntılarının uygulanmasına, programlanmasına, yönetimine ve finansmanına ilişkin karşılaşılan sorunların ve risklerin nedenlerinin, önceliklerinin belirlenmesi; projelerin iş-zaman-kaynak optimizasyonunu sağlayan çözüm önerilerinin, yöntemlerinin ve ortak gerçekleştirme-programlama yaklaşımlarının geliştirilmesi için gereklidir. Bu kapsamda tezin hipotezi, sınırlı olan kaynakların verimli ve etkin kullanımını sağlayan, iş tekrarlarını, zaman ve kaynak kayıplarını, israflarını ve proje uygulamalarında yarım kalma riskini ortadan kaldıran bir yöntemin geliştirilebileceği üzerine kurulmuştur. Ayrıca orta-küçük boy kentler için ortak yatırım seçeneklerinin ve uygulama programlarının oluşturulması ve normlaştırılmasının olabilirliği üzerinde de çalışılmıştır. Hizmetlerin kente ve kentlilere kaliteli, eşit, adil ve sağlıklı şekilde ulaştırılması, hedeflenen dengeli toplumsal yapıya erişimin sağlanması ve sürdürülebilir kentlilik ve kent yaşamının oluşturulması da hedeflenmektedir.Bu çalışma; teknik altyapı sorunlarının nedenlerinin belirlenmesi, çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik gerekli mekânsal düzenlemelerin yapılması, teknik altyapı planlamasına ve kent planlamasına yönelik programlama unsurlarının belirlenerek eşgüdüm içinde ortak gerçekleştirme-programlama yaklaşımlarının ve yöntemlerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve bu değerlendirmelerin ve yaklaşımların orta-küçük ölçekli bir kentsel yerleşme olan Tire örneğinde ele alınması ile yukarıda belirtilen temel hipotezin sınanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Among those public services which cities shall offer in order to attain a proper functional performance, to avail for urban restructuring by means of spatial changes and transformation, to have control over and guide the urban development and to provide for a healthy urban quality of life, those services, projects and investments of technical infrastructure occupy a pivotal place that are mutually related with urban development strategies and planning processes. The planning of technical infrastructure projects, formulation of a rational decision-making, scheduling and programming processes and coordination followed by determination of synchronization and sequencing of preferences are all dependent upon determination of the mutually-coordinated qualities of the physical infrastructure project and those issues related with its programming.In cities, identification of the problems and the causes of risks as well as the sequence of preferences pertaining to implementation, programming, management and finance of basic operation stages and details of technical infrastructure services are necessary for those approaches that are needed for programming of joint and coordinated implementations and for problem solutions and methods that bring optimization of work-time-resource. In this context, the hypothesis of the dissertation is based on the idea that there can be a method formulated, which provides for efficient and productive use of limited resources and which eliminates repetition of operations, loss and waste of time and resources, and half-finished applications of any project. Besides, the scope of the study also involves consideration of the possibility of joint investment alternatives for middle-small sized cities and related application programs including norms of standardization. The adopted targets aim at provision of high-quality, equal, just and healthy services to the city and urban inhabitants, achieving a balanced social structure and ensuring a sustainable urban life and civic commitment.This study examines the above-mentioned hypothesis by determination of the causes of technical infrastructure problems; formulation of the spatial alignments required for problem-solving procedures; identification and development of joint and coordinated programming approaches in a synchronized method that involves specification of those issues of programming related to technical infrastructure planning and urban planning; and testing the considerations and approaches in a middle-small sized urban environment, where Tire has been selected as the case.