Slip döküm ve presleme yöntemiyle kalsiyum heksaluminat seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of calciumhexaluminata ceramics by slip casting and pressing methods
- Tez No: 243640
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKIN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, kalsiyum heksalüminatın optimum üretim koşulları ve korozyon direnci istenenkoşullarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kalsit ve iki farklı alumina kaynağı kullanılarak,hibonit fazının en fazla oluştuğu koşullarda (1650 santigrad derece'de 2 saat) sinterlemeyapılmış, kalsiyum heksalüminat tozu elde edilmiştir. Uygun sinterleme koşulununseçilmesinde SEM, EDS ve XRD analizleri dikkate alınmıştır. Daha sonra, iki farklı aluminakaynağı kullanılarak (kalsine alümina ve alüminyum hidroksit) elde edilen iki farklı kalsiyumheksalüminat tozundan presleme ve slip döküm ile ergitme potalarına benzer koşullarsağlamak amacı ile potaların içleri oyularak içerisine İsdemir yüksek fırın crufu koyulmuştur.Daha sonra, 1500 santigrad derece'de yarım saat korozyon testine tabi tutulmuştur. Korozyontesti sonrasında, crufun sızdığı bölgelerde faz analizi ile oluşan fazlar tespit edilerek, SEM veEDS analizleri ile mikroyapı, cürufun kaç mm sızdığı incelenmiştir. Korozyon testisonrasında, kalsiyum heksalüminattan elde edilen örneklerde çatlağın gözardı edilebilirderecede az olduğu görülmüştür. Şekillendirme yönteminin ve farklı alümina kaynağınınyoğunluk, su emme, porozite değerleri üzerinde ve korozyon direnci üzerinde etkili olduğuortaya çıkmıştır. Presleme yöntemi ile şekillendirilen örneklerde korozyon direncinin, slipdökümle şekillendirilen örneklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum production of calcium hexaluminate and its corrosion resistanceagainst to Isdemir slags have been investigated. Calcium hexaluminate was prepared fromdifferent alumina raw materials (aluminium hydroxide and calcine alumina) and calciumcarbonate powders. The sintering conditions (1600 centigrade degree for 2h) in whichmaximum hibonit phase formed, have been choosen for preparing Calcium hexaluminatepowders. It was obtained by SEM, EDS, XRD analyses. To simulate the corrosion conditions,the test crucibles were prepared for corrosion test by carving them and were filled withIsdemir slag. Later then, treated at 1300 centigrade degree and 1500 centigrade degreetemperatures for half an hour. After corrosion test, infiltrated areas of crucibles were observedby SEM for study of structural changes, by EDS for elemental analyses and X-ray diffractionto identify the phase structures. The influence of processing methods and using differentalumina source on the value of porosity, density and water absorption was studied.