Messaging systems / designing and implementing messaging architectures for software applications
Mesajlaşma sistemleri / yazılım uygulamaları için mesajlaşma altyapılarının tasarlanması ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 243659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yazılım uygulamalarında genel olarak mimari anlamında çok katmanlımimariler kullanılır. Çok katmanlı mimariler uygulamanın ara yüz katmanını, isbilesenlerini (is katmanını) ve veri katmanını birbirinden ayırır ve genellikle en az üçkatmandan olusurlar.Yazılım ana çatıları karmasık uygulamaları gerçeklestirmek için kullanılan biruygulamadır ve yeniden kullanılabilirlik mantıgı ile tasarlanırlar. Aynı alandabulunan bütün yazılım uygulamaları için kullanılabilirler. Yazılım gelistiricileryazılım ana çatıları kullanarak uygulama gelistirdiklerinde daha az kod yazarlar veuygulama gelistirimi sırasında ihtiyaçların toplanması ve analiz edilmesi içinharcanan zaman, gerçeklestirim için harcanan zamandan daha uzun olabilir.Tezin baslıca amacı, yazılım ana çatılarını, uygulama mimarilerini ?özellikleçok katmanı mimarileri?, kurumsal bütünlesme desenlerini arastırmak ve bu desenlerigerçeklestirerek genis uygulama alanlarında kullanılabilen bir yazılım ana çatısıolusturmaktır. Yazılım ana çatısı olustururken farklı kurumsal bütünlesme desenlerikullanılmaktadır; Mesaj tipleri, mesaj yönelticileri, mesaj göndericileri ve boru vefiltreler yazılım ana çatısını gerçeklestirmek için kullanılan desenlerdir.Rota Ana Çatısı uygulama gerçeklestirmek için kullanılan bir yazılım anaçatısıdır. Rota ana çatısı kendi içerisinde özellesmis bilesenler içerir ve uygulamanınfarklı katmanları arasındaki iletisim saglamak amacı ile mesajlasma desenlerinikullanmaktadır. Web uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve web servisleri vs. gibifarklı platformlardan kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
In software applications, as an architecture multi-tier (N-tier) architecturesgenerally are used. Multi-tier architectures isolates presentation, business logic anddata operations from each other by dividing them generally into at least three layers.Software framework is an application that is used to develop complicatedapplications and it is designed with reusable manner. It can be used for allapplications that are in the same domain. While developing a software application,developers write less code by using software frameworks so requirement analysisphase of software development phases can be much longer than implementationphase.The main goal of this thesis is researching software frameworks, applicationarchitectures ?especially N-tier application architectures?, enterprise integration patternsand implementing enterprise integration patterns to produce a re-usable softwareframework that can used in wide range application domain. While producing a softwareframework, different enterprise integration patterns are researched and used; Messagetypes, message routers, message dispatchers, Pipes and Filters are main patterns that areused to design and implement the software framework.Rota Framework is a software framework that can be used to develop a softwareapplication. Rota Framework uses specialized components and messaging patterns tocommunicate between layers of applications. It can be used with wide variety ofplatforms: Web applications, desktop application, web services and etc?