Md5, ortalama kaydırma ve dıffıe-hellman algoritmaları kullanarak sohbet programlarının güvenliğini artırılması
Increasing the security of chatting programs by using a hybrid of md5, shift and diffie-hellman algorithms
- Tez No: 362477
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda sohbet ve sohbet sistemleri herkes tarafından kolayca ulaşılabilir ve çok kullanılır hâle gelmiştir. Bu durum insanlar arası iletişimin gelişmesinde göz ardı edilmeyecek ölçüde faydalıdır. Söz konusu amaç için geliştirilen çok sayıda sohbet sistemi farklı seviyelerdeki güvenlik önlemleriyle kullanıcılarına gerçek zamanlı konuşma rahatlığı sunmaktadır. Bu hizmet sunulurken de mahremiyeti koruyup yeni teknolojilerle daha güvenli sohbet sistemleri tasarlamak ilke edinilmektedir. Bu çalışmada, Karma Ortalama Kaydırma, Diffie-Hellman ve Message-Digest 5 (MD5) algoritmaları kullanılarak mevcut sistemlerdeki güvenlik açıklarını gideren ve piyasada yaygın olarak kullanılan Yahoo Messenger, MSN Messenger vb. programlarına uygulanabilen bir algoritma geliştirilmiştir. Çünkü söz konusu popüler sohbet programlarında bu algoritma bulunmadığından çalışmada yukarıda adları söylenen algoritmaların programı daha güvenli kılacağını göstermek amacıyla örnek bir sohbet programı geliştirilmiştir. Kullanıcıların kişisel bilgisayarlarında çalışan istemci uygulama ve ağ üzerindeki sunucu uygulamadan meydana gelmektedir. Sohbete başlamak için istemciler gerçek zamanlı olarak iki kullanıcı arasındaki sunucuya bağlanmaktadır. Geliştirilen yöntemde, iki kullanıcı arasında metinler şifreli olarak gönderilir ve bu metinler şifreli olduğundan başkası tarafından okunamaz olarak görünmektedir. Ayrıca sistemin“güvenlik”,“verimlilik”,“bakımı yapılabilirlik”,“gerçek ağ ortamında uygulanabilirlik”özelliklerine sahip ve geliştirmeye açık özellikte bir yapısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, chatting or chatting systems are easily accessible and very beneficial in conversation and their developments of interpersonal communication cannot be ignored in their advantages. For this purpose, a lot of chatting systems are developed and provided the convenience of conversing in real time with different levels of security. This service while also preserving privacy with new technologies, designing more secure instant messaging systems principles to obtain. In this study, hybrid of Shift, Diffie-Hellman and MD5 algorithms have been used to developing of very popular chatting systems such as Yahoo Messenger, MSN Messenger and others to overcome the security limitations of them. In order to demonstrate the security of these secure algorithms, it has been extended a new sample chatting system. The system is made up of client applications which runs on the user's personal computers and server application on the network. To start chatting, client should get connected to server between any two users only in real time. In the proposed method, conversation texts transfer between two users as encrypted and this texts seems to be meaningless by someone else because it is encrypted. The system is performance on security, safety, efficiency, maintainability, proper applied in the actual network environment and also expandability is very applicable.