Plazma teknolojisi kullanılarak çeşitli doğal ve sentetik liflerin buruşmazlık ve güç tutuşurluk özelliklerinin geliştirilmesi
The improvement of crease resistance and flame retardance properties of some natural and synthetic fibers using plasma technology
- Tez No: 243666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN CİRELİ AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında son yıllarda artan çevre ve sağlık bilinci nedeniyle alternatif yöntemlere yönelen tekstil endüstrisine alternatif oluşturabilecek hiç suyun kullanılmadığı, dolayısıyla atık suyu olmayan, çok çok az kimyasal madde kullanılan ve atık madde oranı da yok denecek kadar az olan plazma teknolojisinin tekstil materyallerin çok madde kullanılan ve çevre ve insan sağlığına zararlı bitim işlemleri olan buruşmazlık ve güç tutuşurluk işlemlerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır.Pamuklu, yünlü, poliamid ve poliester kumaşların buruşmazlık özelliklerini geliştirilmesi için akrilik asit ve azot plazmaları uygulanmıştır. Güç tutuşurluk özelliklerini geliştirmek için ise silikon monomerleri (hekzametidisilan ve hekzametildisiloksan) kullanılmıştır. Plazma işlem süresi ve uygulanan güç değişken olarak seçilmiş, bu parametrelerin değiştirilmesiyle kumaşların özelliklerinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Kumaşların karakterizasyonu için buruşmazlık açısı ölçümü, dikey halde alev yayılma testi, ıslanabilirlik testleri, kopma mukavemeti ve uzaması ölçümü ile FTIR-ATR ve AFM analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the textile industry is in search for alternative methods with the increasing consciousness of environment and human health. The plasma technology is such and alternative method as in this technology no water is used (thus no waste water is generated) and very little amount of chemical materials are involved. In this PhD thesis the application of plasma technology to the textile finishing processes such as flame retardancy and crease resistance is investigated, as these finishing processes involve high amount of chemical materials and are considered to be hazardous to the environment and human health.Plasma applications of acrylic acid and nitrogen are done to improve the crease resistancy properties of cotton, wool, polyamide and polyester fabrics. For the improvements in flame retardancy properties of these fabrics, silicone monomers (hexamethyldisilane and hexamethyldisiloxane) have been used. Plasma process duration and the power applied are taken as the variable parameters and the changes in the properties of the fabrics have been investigated. In order to characterize the fabrics, measurement of wrinkle recovery angle, vertical flammability test, wettability tests and breaking strength test with FTIR-ATR and AFM analysis have been carried out.