Ev tipi dondurucularda vakum izolasyon panel kullanımının enerji tüketimi üzerindeki etkisinin bilgisayar destekli ve deneysel olarak incelenmesi
Experimental and computer aided analysis for the effect of using vacuum insulation panels in freezers on the energy consumption
- Tez No: 243667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada günümüz teknolojisiyle üretilebilen, üstün özellikli ısı yalıtım malzemelerinden biri olan vakum izolasyon paneller ve bu panellerin ev tipi dondurucularda kullanıma yönelik yapılan araştırmalara yer verilmektedir. Bu amaçla ilk olarak enerji tüketimi ve beyaz eşyalarda enerji verimliliği, soğutma ve soğutma sistemleri, ısı transferi ve yalıtım malzemeleri ile vakum izolasyon panelleri hakkında genel bilgiler verilmektedir. Sonrasında, ısı yalıtım malzemesi olarak poliüretan ve vakum izolasyon panellerin birlikte kullanılması suretiyle çalışma kapsamında özel olarak üretilen ev tipi bir dondurucuda yapılan bilgisayar destekli analizler ve deneysel çalışmalar yer almaktadır. Son olarak, standartlarda belirtilen koşular altında yapılan enerji tüketim testlerinden elde edilen verilere ve bilgisayar analizleri sonucunda ulaşılan değerlere ait sonuçlar, yorumlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the researches about using of vacuum insulation panels known as one of the best thermal insulation materials that could be created by today technology in the freezers are mentioned. For this aim, in the first step the general researches and information about energy consumption and energy efficiency in home appliances, cooling and cooling systems, heat transfer and heat insulation materials and vacuum insulation panels are taken in hand. Then the computer aided analysis and experimental studies about the tabletop freezer which had been produced for this study by using polyurethane and vacuum insulation panels together as insulation materials are mentioned. Last, the results, comments and suggestions are discussed according to the result of experimental studies that have been realized under the conditions are defined in the standards and result of computer aided analysis.