Elimination of image blocking problem for single tuner IDTV applications
Tek tunerli IDTV uygulamaları için görüntü bloklanma probleminin giderilmesi
  1. Tez No: 243680
  2. Yazar: EMRE YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, tek tunerli IDTV uygulaması için, özel bir sayısal görüntü bloklanma problemi çözülmüştür. Tek tunerli IDTV uygulamasında, tek bir karma tuner kullanılmakta ve tunerin IF (orta frekans) çıkış sinyalleri, analog taraf (LCD TV anakart) IF giriş sinyalleri ve sayısal taraf (sayısal modül kartı) IF giriş sinyalleri olarak ikiye bölünmektedir. Sayısal modül kartı, IF kipçözme ve MPEG (hareketli görüntü uzmanları birliği standartı) kodçözme için kullanılmaktadır. Analog IF kipçözme işlemi, LCD TV anakartında yapılmaktadır. Karma tuner bu anakart üzerinde bulunmaktadır. Tunerin IF çıkışı, sayısal modül kartına bir kablo ile taşınmaktadır. Karma tunerin IF çıkışını analog ve sayısal tarafa dağıtmak ve IF sinyalini sayısal modül kartına taşımak için bir IF kablosu kullanmak, IF sinyalini bozmaktadır. Bu tezde, sayısal görüntü bloklanma problemi çözülmüştür. Problemin kaynağı empedans uyumsuzluğu ve IF sinyal zayıflaması olarak tespit edilmiştir. Problem çözümü için yeni yüksek frekanslı emetör sürücü devreleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a specific dijital image blocking problem was solved for the single tuner IDTV application. A single hybrid tuner is used and the IF (intermediate frequency) output signals of the tuner are divided by two, as analog side (LCD-TV main board) IF input signals and digital side (digital module card) IF input signals. The digital module card is used for IF demodulating and MPEG (moving pictures expert group standard) decoding. The analog IF demodulating process is made in LCD TV main board. The hybrid tuner is located on that main board. The IF output of the tuner is carried to the digital module card by a cable. To distribute the IF output of the hybrid tuner to analog side and digital side and to use an IF cable for carrying the IF signal to the digital module card, impair the IF signal shape. In this thesis, the image blocking problem was solved. The source of the problem was found as impedance mismatching and IF signal impairing. The new high frequency emitter follower circuits were designed for solving this problem.