Heating control in smart clothes
Akıllı giysilerde ısıtma kontrolü
  1. Tez No: 243681
  2. Yazar: GÜRCAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı sistemler son yıllarda çeşitli çalışmalara konu olmuş, bu sistemler farklı alanlarda değişik işlevler yerine getirecek şekilde geliştirilmiştir. Bu alanlardan biri de tekstildir. Akıllı sistemler tekstil sektöründe de günden güne artan uygulama alanı bulmaktadır. Ortam sıcaklığına göre fiziksel veya kimyasal olarak tepki veren tekstil malzemeleri yanısıra elektronik yapıların tekstil materyallerinin bir parçası olacak şekilde yapılarda geliştirilmiştir. Bu tip uygulamalardan biri de ortam şartlarına uygun olarak ısıtma fonksiyonun yerine getiren akıllı giysilerdir. Bu tip giysiler gelecekte günlük hayatımızın bir parçası olacaktır. Özellikle dış ortamlarda çalışan kişiler için tasarlanan bu tip akıllı giysiler, temel giysi özelliklerini sağlaması, bir yandan da ısıtma fonksiyonunu yerine getirebilecek elektronik yapıyı üzerinde taşıyabilmesi gerekmektedir. Taşınabilir bir yapı olduğu için dayanıklılık ve kullanım süresi çalışmanın önemli parametreleridir.Bu çalışmada elektronik özelliklere sahip bir ısıtma fonksiyonlu giysi geliştirilmiştir. Isıtmanın sağlanması amacıyla çelik malzemeden yapılmış iletken iplikler kullanılarak ısıtıcı paneller üretilmiştir. Bu ısıtıcı panellere uygun olarak optimum bir güç kaynağı, kullanıcının sisteme müdahale edebilmesini sağlayan bir elektronik arabirim kartı, sıcaklıkların devamlı olarak okunup ısıtıcı panelleri otomatik olarak devreye alıp çıkaran ve sistemi kontrol eden bir elektronik kontrol kartı ve bütün bu materyalleri üzerinde taşıyabilecek yelek tasarlanmış ve üretilmiştir. Sistem termal model üzerinde test edilerek soğuk ortam şartları simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the new technologies, intelligent systems have been worked for many studies in recent years. These systems have been developed for different type of application area with the different functional ability. One of this area is textile industry. Intelligent systems have been applied with a wide frame in textile industry and improve day by day so fastly. New systems have been improved for textile industry as electronic substructures combine with textile material instead of basic textile materials, which reaction variously physical and chemical according to media temperature.One of these types of application is intelligent clothes, which use heat function according to media conditions. In the future, this kind of clothes will be more applicable in daily life. These clothes will be designed for especially people, who work outside. It is important that clothes need to supply their own basic clothes function but at the same time they need to supply their heater function with carrying of electronic body on the structure. Because of mobility of clothes body, studies are important about focusing on resisting and using time parameters of any intelligent clothes.In this project, heat functional clothes had been developed with carry on electronic property. Heater panels had been produced on the clothes by steal based conductor threads to supply heating function. Fit with the these panels, optimum power source, electronic user interface card, control card which activate or deactivate the heater panels and control the system and a waistcoat to carry all these materials, had been designed and produced. System had been tested on a thermal model and simulated cold media conditions.