Polimerlerin Leishmania-konak hücre etkileşimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of polymers on the interaction beetween Leishmania-host cell
- Tez No: 243724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELAHAT BAĞIROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Parazitoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Parasitology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Leishmaniasis Dünyanın ve Türkiye'nin ciddi halk sağlığı problemlerinden biridir. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar yetersiz olmakla birlikte pahalı ve toksiktir. Aşı geliştirilmesi için çeşitli yöntemler denenmesine rağmen şimdiye kadar etkin bir aşı geliştirilememiştir. Son yıllarda polielektrolitlerin, hücre ve biyomakromoleküllerle in vitro ve in vivo etkileşimi üzerine yapılan çalışmalar giderek artmaktadır. Özellikle in vivo yapılan bazı çalışmalarda polielektrolitlerin immun cevabı artırdığı ve adjuvant etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada ilk kez olarak Poliakrilik asitin (PAA) farklı molekül ağırlıklarının in vitro kültür ortamında Leishmania promastigotları ile konak hücre (makrofaj) arasındaki etkileşimine etkisi incelenmiştir. Deneylerde Visseral leishmaniasis (VL) etkeni olan L.infantum'un promastigot kültürü (MONI/EP126), J774 makrofaj konak hücre kültürü kullanılmıştır. PAA'nın ise, molekül ağırlığı 30,000 ve 100,000 olan farklı konsantrasyonları incelenmiştir.PAA'nın hücreler üzerine etkisi flow sitometri (apoptotik- nekrotik) , MTT ve tripan mavisi (hücre canlılığı ve IC50) , mikroskobik (hücre sayımı, % enfektiflik ve morfoloji) gibi çeşitli yöntemler incelendi.
Özet (Çeviri)
In Turkey and around the world, Leishmaniasis is considered as one of the very serious health issues. Drugs that are used for the treatment of this disease are not only inadequate but also expensive and toxic. Although many approaches for the vaccine development are essayed, an effective vaccine could not been developed yet. Recently, studies on in vitro and in vivo interactions between polyelectrolites and both cells and biomacromolecules are increasing. Especially, some in vivo studies have shown that polyelectrolites induced immune response and also exerted an adjuvant effect. In this study, for a first time, poliacrilic acid (PAA) of different moleculer weights was essayed for their effects on the in vitro interaction of Leishmania promastigots and host cell (macrophage). Visseral leishmaniasis (VL) causing promastigot culture of L.infantum (MONI/EP126) and J774 macrophage host cell culture are used during this study. Furthermore, different concentrations of PAA that have molecular weights of 30,000 and 100,000 are studied.Effects of PAA on cells were monitored using a variety of methods like flow cytometry (apoptic-necrotic), MTT and trypan blue (cell viability and IC 50), microscopy (cell count, % infectivity and morphology).