Lazer tarama verileriyle 3B obje modellenmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems of 3D object modelling with laser scanner datas and suggestion for solution
  1. Tez No: 243743
  2. Yazar: FEYZA HALE AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yersel lazer tarayıcılar ile elde edilen veriler ve bu verilerin işlenmesiyle oluşturulan modeller sayesinde mühendislik uygulamaları için gerekli her türlü veriye ulaşılabilmektedir. Bu veriler ile yapılan çalışmada bir nokta bulutu parçasından üç boyutlu yüzey oluşturulması sürecindeki hataların ortaya konulması ve çözüm yöntemlerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca lazer tarayıcı ile elde edilmiş nesnelere ait nokta bulutlarının gerçek nesnenin yapısına uygun bir şekilde modellenmesi ve görselleştirilmesi talebini karşılayan 3 boyutlu poligonal modele dönüşüm işleminin sorunlarını ve bu sorunlara alternatif çözüm önerileri irdelenmiştir. Böylece oluşturulan üç boyutlu yüzeylerden uygun model parçaları alınabilmektedir. Sonuçlar verilerin uygun programlarda (geomagic vs) 3 boyutlu modele çevirim aşamaları biçiminde örneklerle raporlanmıştır.Ayrıca bu tezde noktaların koordinat sistemine oturtulması (georeferencing) da ve, tüm modelleme işlemi süreçlerinde de Geomegic programından yararlanılmıştır. Karşılaşılan yüzey modelleme sorunlarına aynı program yardımıyla çözüm önerileri geliştirilmiştir. Elde edilen yüzey modelleri uygun formatlarda kaydedilerek CAD ortamında kullanılır düzeye getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be reached by the agency of the datas that are from laser scanners and the generated models by prosessed datas. The aim of this research is that error will be clear and the solutions will be sorted out during the modelling from point clouds. Also these errors and solutions of the reality between object and its model that generated from point clouds and its visiualization and as a result transformation problems to the 3D polygonal model are discussed. All these process aplications, we can get the best fitting parts from 3D model surfaces. The results are reported as the steps of transormation datas thrugh 3D models by using the suitable software (geomagic etc. )In addition fitting the points to local coordinate system (georeferencing) and period of processing the model is used with Geomagic Software. The solutions are created for the problems of surface modelling by the same software. The Surface models which were gotten from the point clouds can export for the CAD systems by saving as suitable formats.