Yapısal sistemlerin göçme olasılığının Monte Carlo yaklaşımı ile belirlenmesi
Determination of failure probabilities of structural systems by the Monte Carlo simulation
- Tez No: 243744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA NOYAN ALACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapısal sistemlerin tasarımında, modellerin içerdiği parametreler çoğu zaman rasgele değişkendir. Bu nedenle tasarımda risk kaçınılmaz şekilde her zaman vardır, yok edilemez. Şu halde yapısal güvenlik ancak göçme olasılığı belirlenerek sağlanabilir. Günümüzde, yapısal sistemlerin göçme olasılıkları dolayısıyla güvenilirlikleri çeşitli tekniklerle ve yaklaşımlarla çözümlenebilir.Bu çalışmada göçme olasılığının tahmin edilmesinde kullanılan yöntemler açıklanmış, bu yöntemlerden, tam-olasılıksal yöntemler sınıfına giren ?Monte Carlo Yaklaşımı? hakkında bilgi verilmiştir. Bu yaklaşıma dayalı Matlab 7.0 programında hazırlanmış bilgisayar programı yardımıyla çeşitli mühendislik problemleri çözülmüş, çözüm sonuçları ikinci-moment yaklaşımı ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çözümlemelerde, değişkenler arasındaki korelasyonun etkisi de göz önüne alınmıştır. Ayrıca karmaşık sistemlerin göçme olasılığının tahmininde ?Monte Carlo Yaklaşımı'nın? etkinliği ve başarısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the design of structural systems, the models consist of many parameters which are in the majority of cases random variables. Therefore, there is always an unavoidable risk in designing and this can not be annihiliated. In that case, structural safety can only be provided by determination of failure probability. Currently, the probability of failure and consequently the reliability of structural systems can be calculated with various techniques and approaches.In this study, methods that can be used for the prediction of failure probabilities are demonstrated and one of these methods the ?Monte Carlo Approach? which is classified as a method of exact-probability is explained in detail. Using the ?Monte Carlo Approach? various engineering problems are analyzed by the use of Matlab 7.0 and the results are compared with the results obtained by the second-moment approach. In this analysis the correlation effect of the variables was also considered. Furthermore, the efficiency and success of the ?Monte Carlo Approach? in calculating the failure probability of complex systems was demonstrated.