Plastik matrisli hibrit kompozitlerde doku bileşenlerinin mekanik özelliklere etkisi
Effect of component tissue on mechanical properties of hybrid composites
- Tez No: 243759
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hibrit kompozit, matrisinde birden fazla filler veya fiber türü içeren; özellikleri bilinçli olarak istenilen yöne kanalize edilebilen kompozitlerdir. Plastik matrisli kompozitlerde yeni gelişmeler; fiber ve fillerlerin birlikte kullanılarak, daha ucuz ancak daha yüksek özellikte kompozit elde edilmesi yönündedir. Bu lisans üstü çalışmasında; sözü geçen temel ilkeden yola çıkarak; termoset plastik matrisli, E-camı fiber ve kalsit sistemi destekli üç bileşenli bir kompozitte, bileşenlerin değişimi ile, özelliklere yön verme ve optimum koşulları sağlama amaçlanmıştır.E-camı, sürekli, kısa ancak tek yönlü, gelişigüzel dağılımlı, dokuma ve keçe şeklinde üretilmektedir. Kısa ve gelişi güzel dağılım türleri karışıma (blend) daha uygun türler olup, dokudaki hacim oranı ve dağılımı kompozit özelliklerini doğrudan etkilemektedir. Kalsit sistemleri ise üretim maliyetini düşürücü, sertliği arttırıcı, izalatörlük vb ? gibi özellikleri değiştirdiğinden; fiberler ile dokuda birlikte bulunduğunda; özelliklerin değişimi konuları üzerinde çalışılmaya değer yenilikçi ve özgün unsurlardır.Üretim sırasında; karıştırma prosesi, pişirme süresi ve sıcaklığı (post-cure), kalıp biçimi (parça geometrisi) de özellikleri doğrudan etkileyen değişkenlerdir. Diğer taraftan fiberlerin dokuda dağılımı, yönlenmesi de parametreleri değiştiren önemli etkenlerdendir. Kuramsal çalışmaların yanında bunlarında mikroskobik analizlerle belirlenebilir olması, somut verilerin deneylerle görselleştirilmesi açısından önemli bir yer oluşturmaktadır.Ham maddeler, temas kurulmuş üreticilerden sağlanarak ve uygun değişken paleti oluşturulup, numune gruplarının hazırlanması ile deneylere başlanacaktır. Bu amaçla Y.T.Ü Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü laboratuarlarından yararlanılacaktır. Deneyler laboratuarda geniş olanaklar dâhilinde gerçekleştirilecektir. Deney çıktıları bilgisayarda analitik olarak elde edilip, somut değerlendirmelerle çalışma tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Hybrid composite is that whose features can be deliberatively canalized in intended way and contains more than one filler or fiber in its matrix. New developments in composites with plastic matrixs are that cheaper but better composites are produced by using fiber and filler together. In this master study, basic princible which is mentioned is started out and it is aimed that in three-component composite with thermoset plastic matrix, E-glass fiber and supported calsite system, features are guided and optimum features are provided with shift of components.E-glass is produced as constant, short but unilateral, dispersion by chace, fabric and in shape of felt. Kinds of short and dispersion by chance are more convenient for blend and directly affects rate of volume in tissue and dispersion. Calsite systems are innovative and unique element which is worth o study about shift of its features when it is found with fibers in tissue because it changes features like depressing cost of production, enhancing rigidity, insulatory.During the production, blending process, baking time and post-cure, shape are variables which directly affect features. Dispersion and direction of fiber on tissue is important factors to change parametres. It is important for visualising concrete datas with experiments that it can be defined by microscobic analysises.Raw materials will be obtained from contacted producers, create convenient variable palet and experiments will be started with preparation of sample groups. For this purpose, Y.T.U. Laboratory of department of metallurgical and materials engineering will be used. Experiments will be carried out in laboratory with good facilities. Outputs of experiments will be analytically obtained from computer and study will be completed with concrete assesments.