Polimer matrisli hibrit takviyeli kompozitlerin mekanik davranışlarının incelenmesi
Examination of mechanical behavior of polymer matrix hybrid reinforced composites
- Tez No: 430015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ NAİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğal kaynakların azalması ile Ahşap takviyeli polimer matrisli kompozitlerin kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde endüstriyel alanda tercih edilmeye başlayan bu ürünlerin en önemli avantajları; iyi tuşe ve görünüme sahip olmaları, kolay işlenebilir olması, nem direnci, uygun maliyetli ve hammadde temininin kolay olmasıdır. Bu ürünlerin en büyük dezavantajlarından biri mukavemetlerinin düşük olmasıdır. Çalışmamızın amacı farklı lif takviyeleri ile odun plastik kompozitlerin düşük olan mukavemet değerlerinin nasıl değiştiğini analiz etmektir. Talaş ve polimer malzemelerin karıştırılması sonucunda elde edilen küçük, tanecikli yapılara ahşap-plastik granül adı verilmektedir. Bu çalışmada piyasadan hazır olarak temin edilen polimer ana fazlı odun talaşı takviyeli –yarı mamul kompozit granürler (KG) kullanılmıştır. Bu kompozit yarı mamul granürler takviye elemanı hacim oranı bakımından iki farklı karışım oranında temin edilmiştir. Esasında bir kompozit olan bu ara ürün, bu çalışmada matriks malzemesi olarak kullanılmış ve bu üründen elde edilen plakalar farklı tipte takviye elemanlarıyla ikincil olarak takviyelenmiştir. Yarı mamul kompozit granürler ile piyasadan hazır olarak temin edilen farklı formlarda hazırlanmış farklı özelliklerdeki fiber yapılar sıcak presleme tekniği ile nihai ürüne dönüştürülmüştür. Farklı üretim parametreleriyle üretilmiş deney numunelerinin çekme deneyi sonrası kırılma biçimleri ve kırılma yüzeyleri incelendiğinde birincil ve ikincil takviye elemanı oranının, takviye elemanı türünün ve takviye elemanı yapısının, numunenin hasar mekanizmasını nasıl etkilediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the natural resources have decreased, the utilization areas for Wood supplemented polymer matrixes composites increase on a daily basis. These products have been preferred within the industrial field of our country and their most important advantages are the fine touché and appearance they have, the easy process features they have, their resistance to humidity, their reasonable cost and easy supply of raw material. One of the biggest disadvantages of these products is their low level of endurance. The goal of this study is to analyze the change of low endurance values of wood plastic composites with different fiber supplements. Small particle structures obtained as a result of the mix-up of sawdust and polymerized materials are named wooden-plastic granules. In this study, ready-procured polymerized main phased sawdust supplemented - semi-produced composite granules (KG) are used that were obtained from the market. This composite was obtained in two separate mix ratios in terms of supplement element volume ratio of composite semi-product granules. This intermediate product is in fact a composite, and it was used as a matrix material in this study; and the plaques obtained from this product were supplemented as secondary by different type supplement elements. Semi-produced composite granules and the fiber structures with different features and different forms that were obtained from the market were transformed into the final product by hot pressing technique. When the fracture types and fracture surfaces of test samples produced by different production parameters are examined; it has been analyzed how the primary and secondary supplement element ratio, supplement element type and supplementary element structure affect the damage mechanism of the sample.