Electromagnetic immunity improvement of flat panel display driver board
Düz panel sürücü kartta elektromanyetik bağışıklık iyileştirilmesi
- Tez No: 243785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez tam yüksek çözünürlüklü düz panel ekranlı televizyon anakart tasarımı ve bu kart üzerinde yapılan anten terminalinde radio frekansı voltaj bağışıklığını geliştirici layout çalışmalarını anlatmaktadır.Düz panel teknolojisi ve işlemci blokları hakkında genel açıklamalar tez kapsamında verilmiştir. Tasarım sürecinin anlatılmasından önce televizyon ve düz panel yapıları hakkında bilgi verilmiştir. Baskı devrede farklı yerleşim uygulamalarının daha net anlaşılabilmesi için elektromanyetik uyumluluk kavramı ve tez konusuyla ilgili test yöntemleri anlatılmıştır. Değişik baskı devre yerleşimleriyle alınan test raporları ve iyileştirmeler gösterilmiştir. Televizyon anakart tasarım aşamaları, kriterleri ve anten terminalinde radyo frekansı voltajlarına karşı bağışıklığı artırıcı baskı devre üzerinde yerleşim çözümleri düz paneller için detaylı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis will describe the hardware architecture of a FHD TFT TV (Full High Definition Thin Film Transistor Television) and the effect of different layout structures on the immunity of the television to RF (Radio Frequency) voltages at antenna terminal in details.Thesis also includes brief explanation of flat panel technology and processing blocks. Explanations of building blocks of a television and flat panel display structures are given before design stage. Electromagnetic compatibility (EMC) concept and the test procedures related with the thesis are explained before showing the effects of implementing different layout structures for better understanding of the design. Test reports with different layout structures and improvements are demonstrated. Design steps, considerations of a TV main board and layout solutions for improving the immunity to RF voltages at antenna terminal are defined in details through the thesis.